طرح توجیهی پرورش گوسفند

طرح توجیهی پرورش گوسفند

پرورش گوسفند رومانف

جیره بز و گوسفند

طرح توجیهی پرورش گوسفند چندقلوزا بصورت فایل pdf

از آنجا که پرورش دهندگان گوسفند به دنبال نژاد بهتر و سود بیشتر در عرصه ی دامداری می باشند، سعی شده است تا با آموزش دادن عمل فلاشینگ بر روی بهترین نژاد از آنها، درصد چند قلوزایی آنها افزایش پیدا کند. همچنین طرح توجیهی پرورش گوسفند چندقلوزا به شما کمک می کند تا تمامی هزینه ها را محاسبه کرده و سود نهایی در هر دوره را محاسبه نمایید.

آموزش نحوه دوقلو زایی گوسفند

شاید خیلی از کسانی که در پرورش گوسفند هستند مایل به خرید گوسفندان دو قلو زا یا به دنبال یافتن نژاد گوسفندان چند قلوزا هستند. گوسفند رومانف یکی از بهترین گوسفندان چندقلوزا در جهان است که حتی رکورد ۹ قلو در روسیه را هم شکسته است. اما در این مقاله می خواهیم به شما بگوییم که شما قادر هستید با استفاده از فلاشینگ گوسفندان باعث شوید که گوسفند چندقلوزا داشته باشید. باید در هنگام آموزش نحوه دوقلو زایی گوسفند به دقت عمل کنید و حتما واکسن های ضد انگلی را به گوسفندان بزنید.

فلاشینگ در گوسفندان چیست؟

فلاشینگ به روش جیره ای گفته می شود که باعث به وجود آمدن قابلیت چندقلو زایی در میش می شود. تنها کافیست جیره فلاشینگ گوسفندان را اعمال کنید تا از این پس گوسفندان شما با هر نژادی بتواند دوقلو یا چند قلو بزاید.

مراحل قبل از فلاشینگ

به دلیل وجود انواع بیماری های گوسفندان که ممکن است مبتلا به بیماری های انگلی و آنتروتوکسمی باشد بهتر است داروهای ضد انگلی را به صورت خوراکی یا تزریقی به دام ها بدهید. حتما قبل از انجام جیره فلاشینگ ابتدا دام ها توسط دامپزشک معاینه شود و با توجه به نظر و تجویز دام پزشک واکسن های تب برفکی، آگالاکسی ، بروسلوز، آبله و شاربن را به دام ها تزریق کنید.

حتما ده روز گوسفندان را با علوفه های کم ارزش تغذیه کنید و تا می توانید به گوسفندان واکسن آنتروتوکسمی واکسینه کنید. زیرا بیماری آنتروتوکسمی بر اثر مصرف بیش از حد مصرف شیر و غلات صورت می گیرد به همین دلیل به این بیماری حتی بیماری پر خوری گوسفند گفته می شود.

گوسفند چندقلوزا

کاهش درصد بارداری گوسفند مبتلا به بیماری آنترو‌‌توکسمی

به واقع بیماری آنتروتوکسمی یا همان کتوز شایع ترین بیماری بر اثر اختلالات تغذیه ای است که بر اثر مصرف بیش از حد شیر و غلات انجام می شود. به نوعی گوسفندان مبتلا به بیماری آنتروتوکسمی بره هایی ضعیف به دنیا می آورند، چونکه بیماری آنتروتوکسمی به بیماری پرخوری گوسفندان معروف است باعث افزایش میزان چربی بدن می شود و همین عاملی بر کاهش درصد باروری گوسفندان و بدنیا آمدن بره های ضعیف و معلول است.

آمادگی گوسفندان برای تخمک گذاری

به واقع گوسفندان هم به مانند ما انسان ها تخمک گذاری دارند پس بهتر است با تغذیه مناسب شرایط لازم را فراهم کنیم. ثابت شده است که تخمک گذاری در گوسفندان چاق صورت نمی گیرد، از این جهت ده روز اول دوره فلاشینگ گوسفندان به میش ها علوفه های کم ارزش بدهید. در ده روز اول فلاشینگ از دادن  گیاهان استروژنی چون شبدر قرمز، یونجه و تره فرهنگی اجتناب کنید، زیرا تمامی این گیاهان باعث کاهش اختلال در باروری میش ها می شود.

مراحل چند قلو زایی گوسفندان

  • در اولین مرحله از فلاشینگ باید ۱۰ روز گوسفند ها را در مراتع فقیر و فاقد مقادیر چشم گیر علف به چرا ببریم و اگر گوسفند ها را در پرورشگاه ها نگه داری می کنید در طی مدت ۱۰ روز از علوفه های کم ارزش برای تغذیه ی آنان استفاده کنید و تا جایی که ممکن است گوسفندان را با واکسن دام آنتروتوکسمی واکسینه کنید.
  • در دومین مرحله از فلاشینگ باید به مدت ۱۵ روز گوسفندان را با یونجه های تازه و مواد دانه ای مانند جو و یا تریتیکاله و حتی ترکیبی از این دو مواد به صورت پلکانی تغذیه کنیم. در روز سیزدهم برنامه ی تغذیه ی ۱۵ روزه ی گوسفندان مرحله ی سوم فلاشینگ شروع خواهد شد. در واقع مرحله ی سوم فلاشینگ در میان مرحله ی دوم آغاز می شود.
  • در روز سیزدهم مرحله ی دوم، باید قوچ هارا به مدت ۳ روز طوری در مجاورت میش ها قرار دهیم که فقط یکدیگر را ببینند اما نتوانند تماسی باهم داشته باشند.
  • بعد از پایان یافتن روز ۱۵ در مرحله ی دوم، یعنی در روز ۱۶ تغذیه ی یونجه ی دام ها را قطع کرده و قوچ ها را در میان میش ها رها کنید. اما در این هنگام تغذیه ی دام ها توسط مواد دانه ای را به مدت زمان ۱۰ روز دیگر ادامه دهید. بعد از پایان یافتن این ده روز باید به دام ها و گوسفندان جیره ی نگهداری بدهید.

وضعیت بدنی مناسب برای انجام فلاشینگ گوسفندان

شاید برخی از شما بگویید که روش فلاشینگ گوسفندان ربطی به افزایش درصد باروری و دو قلو زایی گوسفندان ندارد و تنها نژاد گوسفند است که تعیین کننده است. به واقع یک گوسفند به مانند نژاد رومانف هم اگر وضعیت بدنی مناسبی نداشته باشد و دقیقا آمادگی برای تخمک گذاری نداشته باشد نه تنها امکان دوقلوزایی و چندقلوزایی گوسفندان وجود ندارد حتی امکان باروری هم شاید به صفر برسد. پس شما باید در ابتدای کار با دادن علوفه های کم ارزش از وجود بیماری توکسمی جلوگیری کنید سپس با دادن علوفه های با ارزش و یونجه تحریک پذیری گوسفندان را بالا ببرید.

بهترین نژاد برای پرورش گوسفند چند‌قلوزا

  1. گوسفند رومانف
  2. گوسفند سافولک
  3. گوسفند فین شیپ
  4. گوسفند شیری لاکن
  5. گوسفند آواسی

برای دریافت جیره گوسفند و بز اینجا را کلیک کنید.

منبع: livesheep


همچنین ببینید

طرح توجیهی درخت پالونیا

طرح توجیهی درخت پالونیا word و pdf سال 1400+ پکیج آموزشی

حدود 25 سال است که درخت پالونیا وارد کشور شده و در استان گلستان کاشته می شود. درخت پالونیا به خانواده پالونیاییان نام یک تیره از راستهٔ نعناسانان تعلق دارد و بومی مناطق مرکزی و غربی چین است. پالونیا درختی خزان پذیر با رشدی سریع است و این درخت امروزه به طور گسترده در آمریکا کاشته می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *