صفحه اصلی / طرح توجیهی / پرورش جلبک / طرح توجیهی پرورش جلبک اسپیرولینا pdf سال 98 (طلای سبز)

طرح توجیهی پرورش جلبک اسپیرولینا pdf سال 98 (طلای سبز)

طرح توجیهی پرورش جلبک اسپیرولینا و کتاب پرورش جلبک pdf را میتوانید در انتهای مقاله دانلود کنید.

سوالی که ممکن است هرکسی بعد از خواندن این مطلب به ذهنش خطور کند این است که آیا پرورش جلبک میتواند سودآوری به همراه داشته باشد؟ جواب این سوال مشخص است، با توجه به نوپا بودن این نوع حرفه، فرصتی خوبی است تا از این شرایط استفاده کنیم و نیاز کشور را از واردات جلبک کمتر کنیم.

به همین دلیل افرادی که زود تر از همه وارد این کار میشوند خیلی سریع تر میتوانند به سود آوری برسند اما برای شروع این کار نیازمند اطلاعات دقیقی از هزینه ها و پیش بینی سود دارید که طرح توجیهی پرورش جلبک این امکان را فراهم میسازد تا با مطالعه آن از تمامی هزینه ها، سود، زیان، سرمایه اولیه و… اطلاع پیدا کنید.

محتوا

طرح توجیهی پرورش جلبک اسپیرولینا چیست و چه اطلاعاتی دارد؟

طرح توجیهی در واقع نقشه راه در هر کسب و کاری است که کمک میکند تا از هزینه ها، سود، زیان، سرمایه اولیه و… اطلاع پیدا کنید و از هزینه های اضافی جلوگیری کنید. طرح توجیهی پرورش جلبک اسپیرولینا ویرایش شده در سال 98 است و تمامی اطلاعات آن توسط تیم آموزشی همیار کار تهیه و تدوین شده است.

طرح توجیهی پرورش جلبک اسپیرولینا سال 98 شامل چه مواردی است؟

✅ میزان سرمایه اولیه برای شروع

✅ میزان درآمد و فروش

✅ نقطه سر به سر

✅ میزان سود پیش بینی شده

✅ هزینه خرید کود

✅ هزینه خرید ریزجلبک

✅ میزان سالن موردنیاز

✅ دوره برگشت سرمایه

✅ تجهیزات موردنیاز

✅ نیروی کار موردنیاز

✅ میزان سود سالیانه

✅ هزینه زمین

✅ میزان سود

✅ هزینه سوخت مصرفی

✅ هزینه های ثابت

کتاب جامع کشت جلبک اسپیرولینا

لازمه شروع این کار داشتن تخصص و داشتن علم دریایی است اما افراد در سطوح مختلف خواهان پرورش جلبک هستند، پس راه حل چیست؟ آیا راهی برای افزایش معلومات در زمینه پرورش جلبک وجود دارد؟ در جواب باید گفت که پرورش جلبک به تازگی در ایران معرفی شده و برای ادامه کار مسلما باید اطلاعات بیشتر برای پرورش داشته باشیم از این رو تیم آموزشی وبسایت 90 روز نخست توانسته است کتابی با عنوان پرورش جلبک در ایران تهیه کند که تمامی مباحث موردنیاز برای پرورش جلبک اسپیرولینا و دیگر جلبک ها را آموزش دهد.

در پایین همین صفحه میتوانید کتاب pdf مربوطه را دانلود و مطالعه کنید.

 

 این مطلب را از دست ندهید: مقاله جامع پرورش عقرب 

کشت جلبک اسپیرولینا در کجا رشد میکند؟

اسپیرولینا نوعی جلبک سبز آبی از شاخه سیانوباکتر است، معمولا این جلبک در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری به دلیل قلیایی بودن آب و دارا بودن کربنات و بی کربنات رشد زیادی میکند. جلبک اسپیرولینا در قاره های آفریقا، آسیا، آمریکای جنوبی و آمریکای مرکزی پیدا میشود و از آن برای غذای انسان و دیگر جانوران استفاده میکنند.

اما امروزه با بالارفتن تکنولوژی و اطلاعات در زمینه پزشکی از جلبک اسپیرولینا برای مکمل های غذایی در صنعت داروسازی به دو صورت قرص و پودر استفاده میکنند، البته در زمینه های مختلف نظیر آکواریوم، آبزی پروری و ماکیان نیز کاربرد دارد.

پرورش جلبک در دریا ، این 2 مرد در حال جمع آوری جلبک ها در محیط ساحل هستند
پرورش جلبک اسپیرولینا

آشنایی بیشتر با جلبک یا گاوآب!

جلبک گیاه مانندی که در آب رشد میکند که به این گیاه گاوآب نیز میگویند.

هر جا که مقداری خیس یا مرطوب باشد گیاهان بدون گل رشد میکنند. ساده‌ترین آن‌ها، جُلبَک‌ها و خزه ها هستند که اکثر آن‌ها نزدیک یا داخل آب زندگی می‌کنند و ریشه حقیقی ندارند بازدانگان، پیشرفته ترین گیاهان بدون گل محسوب می‌شوند.

آن‌ها دارای ریشه‌های عمیق و برگ‌های ضد آب هستند و می‌توانند در مکان‌های خشک نیز زندگی کنند. اما واژه جلبک به چه معناست؟ واژهٔ جلبک از دو بخش تشکیل شده است: جل + بک. بخش اول به معنای پوشش یا پارچه و بخش دوم به معنای قورباغه. پس معنی واژگانی جلبک جامه یا پناهگاه یا استتارگاه قورباغه است.

جلبک صخره

این جلبک معمولا در بین خط ساحلی بین موج های بلند و کوتاه رشد میکند که با استفاده از قسمت نگهدارنده ای که دارد خود را به صخره ها میچسباند، این جلبک برگ ساقه های قهوه ای زیتونی رنگ است و در زمانی که موج ها کوتاه هستند روی صخره پهن میشود و در زمان هایی که موج ها بلند هستند نیز این گیاه خود را روی سطح آب شناور میکند. این نوع گیاه به صورت لایه ضخیم رشد میکند.

اشنه دریایی بزرگترین، طویل‌ترین و زود رشدترین علف دریایی است، این گیاه که در سواحل کالیفرنیا یافت می‌شود در یک فصل می‌تواند به طول ۹۱ متر رشد کند. درخت سرخسی که در نواحی مداری یافت می‌شود، می‌تواند به ارتفاع بیش از ۲۳ متر برسد و برگ ساق‌هایش نیز به طول ۵ متر برسد.

کشت جلبک های سبز

تعداد زیادی از جلبک ها سبز تک سلولی هستند و معمولا نیز در آب های شیرین زندگی میکنند، و گونه های دیگر دارای سلول های زیادی هستند که در آب های شر زندگی میکنند، همچنین گفته میشود که بسیاری از پلانکتون های موجود در آب های شور از نوع جلبک های سبز هستند. رنگیزه های فتوسنتزی جلبک های سبز مانند رنگیزه های کلروپلاستی گیاهان است، معمولا بیشتر جلبک های سبز هردونوع جنسیت یعنی تولیدمثل جنسی و غیرجنسی را دارند.

کشت جلبک های قرمز

نوع دیگری از جلبک ها، جلبک های قرمز هستند که دارای سلول های زیادی هستند و معمولا نیز در آب های گرم اقیانوس زندگی میکنند، این نوع از جلبک ها به دلیل داشتن رنگیزه های فیکوسیانین که رنگی سبز مایل به آبی و فیکواریترین که قرمز رنگ است به رنگ های دیگری مانند بنفش، سبز زیتونی، ازغوانی و صورتی نیز دیده میشوند.

طبق گفته های محققین در قسمت دیواره های سلولی این گیاه کربنات کلسیم وجود دارد، همچنین جلبک های قرمز دارای منبع بسیاری از پروتئین میباشند.

کشت جلبک های قهوه ای

نوع دیگری از جلبک ها نیز وجود دارد که قهوه ای رنگ هستند و دارای سلول های زیادی نیز میباشند، کلپها نیز از جلبک های قهوه ای هستند که طول آنها نیز چندین متر است، و چرخه زندگی این نوع گونه جلبک دارای تناوب نسل است.

جلبک های سبز- آبی نیز وجود دارد که رنگ آنها تقریبا بین سبز و آبی است که میتوان گفت فیروزه ای هستند.

ظروف شیشه ای برای کشت جلبک اسپیرولینا در محیط خانگی است که با هزینه کم میتوان پرورش داد. در کنار طرح توجیهی پرورش جلبک یک کتاب آموزشی رایگان نیز وجود دارد.
پرورش جلبک

 

به طور کلی جلبک ها به صورت زیر شناخته میشوند.

گونه جنس خانواده شاخه جلبکی
15 12 3 جلبک سبز آبی
70 21 6 جلبک قهوه ای
71 26 10 جلبک سبز
154 63 28 جلبک قرمز
310 122 57 کل

 

حدود 40 سال است که در نقاط مختلف دنیا از انواع جلبک های دریایی(جلبک سبز، قرمز، قهوه ای) استفاده میشود، گفته میشود کشورهایی مانند چین، کره جنوبی، مالزی، هند و اندونزی حدود 150 هزار تن از این محصول را تولید، مصرف و صادر میکنند. همچنین کشور چین نیز سالانه 5 میلیون تن جلبک تولید و صادر میکند.

جلبک کاربردهای مختلفی در زمینه های گوناگون دارد، که این باعث شده بین 40 تا 50 محصول از جلبک ها در زمینه های: آرایشی و بهداشتی، دارویی، کشاورزی، مواد غذایی، مکمل های دام و شیلات تولید و مصرف شود.

پرورش جلبک در ایران

ایران نیز این پتانسیل را دارد که بتواند در بین مدعیان دیگر، پرورش جلبک را آغاز کند، طبق تحقیقات انجام شده سواحل هرمزگان یکی از بهترین و مناسب ترین مکانها برای پرورش جلبک میباشد و در صورتی که در این زمینه سرمایه گذاری شود میتواند همراه با درآمدزایی، اشتغالزایی و البته ارز آوری باشد.

اما متاسفانه افراد خیلی کمی از این گیاه ارزشمند اطلاع دارند و هنوز افراد خیلی کمی هستن که تصمیم بر آغاز این کسب و کار پر سود کرده اند، با این که کشور ما سالانه ده ها تن جلبک از کشورهای چین و یا هند برای مصرف وارد میکند، و این فرصت بزرگی است که با پیش قدم شدن کارآفرینان بتوانیم نیازهای کشورمان را خودمان تولید کنیم و در صورت افزایش حجم تولید، مابقی آن را به کشورهای دیگر صادرات کنیم.

طلسم تولید جلبک در ایران شکسته شد!

طبق آخرین خبر از سازمان شیلات طلسم تولید جلبک شکسته شد اما با حضور یک سرمایه گذار خارجی که فرصت استفاده کرده است و با گرفتن مجوز از سوی سازمان شیلات و وزارت صنایع برای احداث استخر دریایی پرورش جلبک کار خود را شروع کرده است، نام این شرکت، دریاکاران قشم با مدیریت آقای مسعود اصلی میباشد که سعی  دارد تا جلبک قرمز گراسیلاریا را پرورش دهد.

این تصویر پرورش جلبک در ایران است که جلبک ها در استخر کشت میشوند. برای مطالعه و دانلود طرح توجیهی کشت جلبک اسپیرولینا به انتهای مقاله مراجعه کنید.
پرورش جلبک در ایران

نحوه فروش جلبک در ایران

روش اول به صورت خام میباشد.

روش دوم هم به صورت فراوری شده.

جالب است بدانید که جلبک فراوری شده در ایران بسیار کم است و جلبک فراوری شده نیاز کشور است، و دولت برای نیاز این حجم زیاد جلبک هر ساله باید چیزی حدود 700 میلیون دلار هزینه واردات جلبک فراوری شده کند. با توجه به این که کشور ما تحریم است پس فرصت فوق العاده ای است برای پرورش و تولید جلبک که نه تنها نیاز کشور را برطرف کند بلکه شروعی باید صادرات به کشورهای دیگر هم باشد.

 ارزش غذایی جلبک ها برای مصرف خوراکی انسان

در واقع مصرف جلبک ها در مصارف انسانی ریشه قدیمی دارد و چندین قرن است که جلبک ها در کشورهایی مانند چین، کره و ژاپن مصرف میشوند، به این دلیل که جلبک های سبز و قرمز دارای پروتئینی میباشد که حاوی 10 تا 30 درصد است، همچنین پورفیرا آن نیز حدود 47 درصد است که در گونه جلبک سبز آبی اسپرولینا حدود 75 است(پورفیرا منظور دانه سویا میباشد).

یکی دیگر خواص ارزشمند جلبک ها، اسیدهای چرب میباشد و دارای خواص آنتی اکسیدان، سینرزیک با توکوفرولها میباشد.

وجود ویتامین های غنی و ارزشمند A, B, C, D, E, K و ویتامین B12  میباشد که برای افراد کم خون و سالخورده بسیار مفید است.

کسب و کاری طولانی مدت اما با سود زیاد هستید، این مقاله را از دست ندهید: کاشت درخت پالونیا

استفاده جلبک برای خوراک دام

از گذشته تاکنون در کشورهای مختلف از جلبک برای خوراک دام نیز استفاده میکنند، کشورهایی مانند: انگلیس، فرانسه، اسکاتلند، ایرلند، کشورهای آفریقایی و آمریکایی ابتدا جلبک های جمع شده در سواحل را جمع آوری، خشک و سپس آنها را به دام ها (اسب، خوک، گوسفند) میدهند.

معمولا در کشور اسکاتلند، مردم گله های گوسفند و گاو در سواحل رها میکنند تا بتوانند به راحتی از جلبک هایی که در سواحل جمع شده اند تغذیه کنند، همچنین یه نوع گوسفند سیاه بومی نیز در اسکاتلند وجود دارد که کامل از جلبک تغذیه میکند.

مزایای مصرف جلبک برای دام

 • جلبک حاوی پروتئین فراوانی است.
 • دارای انواع ویتامین و مواد معدنی میباشد.
 • همچنین دارای توکوفرول ها و ویتامین E است، که باعث افزایش سرعت تولیدمثل و باروری میشود.

استفاده از جلبک در کشاورزی

اولین بار در قرن نوزده توسط ساحل نشینان از جلبک های قهوه ای برای کشاورزی مورد استفاده قرار گرفت، جلبک ها به دلیل داشتن فیبر زیاد باعث نرم شدن خاک، حفظ رطوبت و دارا بودن مواد معدنی اهمیت بسیار زیادی دارد. امروزه با توجه به پیشرفته شدن صنعت کشاورزی و آبزی پروری ارگانیک، بازار خرید و فروش جلبک ها در سراسر دنیا رو به افزایش است.

با دانلود طرح توجیهی کشت جلبک اسپیرولینا از هزینه های اضافی جلوگیری کنید.

استفاده از جلبک برای کود دهی

طبق گفته محققین کود جلبک باعث افزایش جذب مواد غذایی خاک، افزایش محصول، افزایش جوانه زنی بذر، افزایش مقاومت در برابر آفات و افزایش مقاومت در برابر یخ زدگی میشود. همچنین از جلبک های قهوه ای(فوکوس) در مزرعه های ایرلند به عنوان کود استفاده میشود، البته جلبک های سبز آبی به دلیل فسفر، پتاسیم و برخی موارد دیگر از اهمیت بالاتری برخوردار است و از آن به عنوان کود بیولوژیکی مورد استفاده قرار میگیرد.

نحوه کشت جلبک در دریا

پرورش جلبک دریایی به 3 روش روش خطی ثابت، روش کرجی یا شناور، روش ردیف های طویل. در این مطلب سعی بر این شده تا مقدار اطلاعات گفته شود برای دریافت اطلاعات بیشتر و دقیق تر به کتاب پرورش جلبک مراجعه کنید.

روش کشت خطی ثابت

طبق شکل زیر که از روش خطی ثابت استفاده شده است باید میخ های چوبی یا چوب های بامبو به فاصله بین 20 تا 25 سانتی متر از یکدیگر به صورت خط های منظم و ثابت در بستر دریا فرو روند، قطر این میخ ها باید 5 تا 10 سانتی متر قطر و 1 تا 1.5 متر طول داشته باشد، حداقل باید  حدود 50 سانتی متر از طول میخ ها به درون شن فرو رود تا کاملا محکم شود.

طرح توجیهی پرورش جلبک اسپیرولینا سال 98
کشت جلبک به روش خطی

روش کرجی یا شناور

در این روش جلبک ها به وسایلی مجهز میشوند که به راحتی بر روی آب دریا شناور بمانند، که با استفاده از این روش میتوان جلبک را تا 50 سانتی متر زیر سطح آب به صورت معلق نگه داشت. ابزارهای شناورساز میتوانند چارچوب هایی ساخته شده از چوب بامبو یا چوب با دوام باشند، در این روش به 4 چوب 2.5 متری از جنس بامبو را به شکل مربع به هم متصل کرده و طناب 3 میلی متری را در داخل این چهارچوب وصل میکنیم.

تصویر کشت جلبک به روش شناور است، شما میتوانید با استفاده از طرح توجیهی کشت جلبک اسپیرولینا هزینه های پرورش را کاهش دهید.
کشت جلبک به روش شناور

روش ردیف های طویل

این روش تقریبا شبیه به روش شناور است، جلبک ها به طنابی وصل میشوند که به وسیله چوب های شناور در آب معلق است، اما در این روش ضخامت طناب بیشتر است که حدود 10 تا میلی متر قطر دارد، و طناب در فاصله های 4 تا 5 متری به شناورهای پلاستیک و یا چوبی وصل است و هر دو سر آن در بستر دریا ثابت است.

(ادامه 3 روش در کتاب پرورش جلبک موجود است.)

 

این تصویر نحوه پرورش جلبک اسپیرولینا را به صورت ردیف های طویل نمایش میدهد. طرح توجیهی کشت جلبک
کشت جلبک به روش ردیف های طویل
با دانلود طرح توجیهی پرورش جلبک اسپیرولینا یک کتاب هدیه بگیرید!

نگهداری از جلبک اسپیرولینا

هرگاه که نیاز است تا جلبک ها از مکانی به مکان دیگر انتقال پیدا کنند باید به موضوع توجه کرد که جلبک گیاهی زنده است و باید به خوبی از آن مواظبت کرد، به این منظور که هنگام جابجایی جلبک ها اول از همه باید انجام گیرد این است که با پارچه برزنتی و یا برگ نارگیل روی آنها را بپوشانیم.اما اگر قرار است که مسافتی طولانی را طی کنند حتما باید جلبک ها را در کیسه های کنفی قرار دهیم، به این دلیل که حفظ رطوبت در تمام مدت یکی از پر اهمیت ترین کار هاست و سپس روی کیسه ها آب ریخته و هروقت لازم بود کیسه ها را در آب فرو ببریم.

نگهداری اسپیرولینا برای زمان طولانی

اسپیرولینا تازه مانند گوشت و تخم مرغ اگر در معرض هوا قرار بگیرد سریعا فاسد میشود به همین دلیل بایستی بعد از 2 الی 3 ساعت آن را مصرف کرد ولی در صورتی که میخواهید آن را نگهداری کنید بایستی در فضای فریز قرار دهید تا یخ بزند وگرنه خیلی سریع فاسد میشود.

دشمنان طبیعی، جلبک ها کدام اند؟

با رسیدن به ماه های گرم سال بیماری ها و هجوم ماهی های علف خوار بیشتر میشود. ماهیان بادکنکی و خرگوش ماهی، خارپوست ها و لاک پشت های دریایی از مهمترین دشمنان جلبک هستند که از بین چهار مورد خرگوش ماهی از همه مخرب تر است.

 

پرورش جلبک در خانه (آکواریوم)

برای کسانی که میخواهند برای شروع اولیه از محیط خانه و آکواریوم استفاده کنند بایستی نکاتی مهمی را در نظر بگیرند تا بتوانند بهترین نتیجه را به دست آورند در ادامه توضیح میدهیم که برای پرورش جلبک در خانه این موارد اجباری هستند و باید به شدت به آنها توجه کرد.

پرورش جلبک اسپیرولینا در خانه به همراه کتاب آموزشی و طرح توجیهی
پرورش جلبک در آکواریوم

موارد موردنیاز برای پرورش جلبک اسپیرولینا در خانه

 1. یک ظرف بزرگ مانند آکواریوم، سطل یا پلاستیک
 2. آب مصرفی فاقد کلر
 3. مواد غذایی یا کود
 4. مقداری جلبک اسپیرولینا برای شروع کشت و تکثیر
 5. یک پارچه صافی
 6. اطلاعات ضروری اولیه
 7. چند ورقه لیتموس کاغذی برای اندازه گیری PH آب
 8. یک دماسنج ساده

تجهیزات پیشرفته در پرورش جلبک

 • پمپ آکواریوم ساده
 • بخاری متناسب آکواریوم
 • میکروسکوپ
 • PHمتر دیجیتال
 • نورسنج دیجیتال
 • تایمر جهت اتوماتیک کردن برخی کارها در ساعات خاص

5 نکته مهم برای پرورش جلبک در خانه

 1. بهترین دما برای رشد و تکثیر جلبک اسپیرولینا دمای 34 درجه سانتی گراد است در صورتی که دما به 39 درجه برسد وضعیت قرمز میشود و در دمای 40 درجه جلبک میمیرد.
 2. از تغییرات ناگهانی جلوگیری کنید چون جلبک ها حساس هستند به همین دلیل، محلول غذا را یکباره در یکجای آکواریوم نریزید، بهتر است کم کم در نقاط مختلف پخش کنید.
 3. بهتر است روزی چندبار با وسیله مانند قاشق چوبی یا پلاستیکی محلول اسپیرولینا را به آرامی هم بزنید تا مواد غذایی موجود در آکواریوم پخش شوند.
 4. آب مورد استفاده برای اسپیرولینا  باید فاقد کلر باشد.
 5. در صورتی که رنگ جلبک به قهوه ای یا زرد در بیاید و در ته آکواریوم بشیند یعنی اینکه مشکلی وجود دارد، ممکن است نور، غذا و یا دما نامناسب باشد.

در کتاب کشت جلبک موارد مهم دیگری نیز گفته شده است که میتوانید با دانلود طرح توجیهی پرورش جلبک اسپیرولینا ، کتاب را نیز به صورت هدیه دریافت کنید.

 

مقدار نور موردنیاز برای رشد جلبک اسپیرولینا

اسپیرولینا برای رشد نیاز به نور خورشید یا نور لامپ های فلورسنت یا LED دارد، اما هرگز نباید در معرض نور با شدت 120.000 lux قرار گیرد، زمانی که نور زیاد باشد اسپیرولینا رنگ پریده میشود و سریعا میمیرد به همین دلیل بایستی مراقب محیط را بررسی کنید تا از بین رفتن جلبک جلوگیری کرد.

 

چه مواقعی باید جلوی نور را بگیریم؟

زمانی که دمای محلول به 37 درجه برسد، باید در مقابل نور آفتاب، سایبان بکشید چون جلبک در دمای 39 درجه در خطر نابودی قرار میگیرد.

زمانی که محلول اسپیورلینا بسیار رقیق است و تازه شروع به فعالیت کرده است باید جلوی نور را بگیرید.

زمانی که به هر دلیلی مشکلی در محلول جلبک به وجود می آید و در حال بهبودی و بازیافت سیستم خود است نیز باید جلوی نور گرفت.

هنگامی که محلول اسپیرولینا خیلی سرد است یعنی در حدود 14 درجه به پایین باید جلوی نور آفتاب را سایبان کشید.

بهترین زمان برداشت محصول

جلبک یک موجود زنده است و در صورتی که دشمن طبیعی نداشته باشد رشد تصاعدی خود را شروع میکند به عنوان مثال از 2 سلول تبدیل میشود به 4 بعد میشود 8، 16، 32 و… در این زمان باید موارد اصلی مانند غذا، دما و نور در نظر گرفت چون عدم توجه به این موارد سرعت رشد تصاعدی جلبک را کاهش میدهد.

هنگامی که رشد تصاعدی شروع میشود بهترین زمان برای برداشت است چون محصول مجددا با سرعت زیاد تکثیر و تولید میشود البته برخی مواقع هم ممکن است به دلایل مختلف جلبک را برداشت کنند مثلا وقتی سرعت آن کم شده و یا رنگ آن به سبز تیره و یا آبی فیروزه ای تغییر رنگ میدهد.

 

نتیجه گیری:

ما در ایران هم پتانسیل و هم گونه مناسب برای پرورش داریم، و باید در نظر گرفت که سالانه 700 میلیون دلار هزینه واردات جلبک به ایران میشود، پس اگر کشور ما این پتانسیل را دارد پس چرا خودمان دست به کار نشویم و نیاز کشور را برطرف کنیم، که این امر هم میتواند سودآوری بالایی به همراه داشته باشد و هم  موجب اشتغالزایی ساحل نشینان شود.

توجه: هم اکنون میتوانید طرح توجیهی پرورش جلبک اسپیرولینا سال 98 را دانلود کنید.

 

دانلود طرح توجیهی جلبک اسپیرولینا با سرمایه کم دانلود طرح توجیهی جلبک اسپیرولینا با سرمایه بالا + هدیه رایگان

امتیاز به مطلب

امتیاز

User Rating: 4.89 ( 4 votes)

درباره پشتیبانی

این مطالب را نیز ببینید!

طرح توجیهی پرورش بز سانن و آلپاین - 90 روز نخست

طرح توجیهی پرورش بز سانن pdf سال 98 + نکات مهم آموزشی

در کشور ما مصرف گوشت از شیر بیشتر است و در حاضر حدود 55 میلیون رأس گوسفند و بز در کشور وجود دارد که سهم بز در این آمار 20 میلیون رأس است، این در حالی است که متوسط دوره شیردهی بز در کشور حدود 150 لیتر است ولی در کشورهای اروپایی مانند فرانسه حدود 700 لیتر تولید می‌شود، این یعنی فرانسه با توجه 20 میلیون رأس حدود 40 برابر ایران شیر تولید می‌کند.

5 دیدگاه‌ها

 1. حسن امیرآبادی

  سلام به نظر شما کدوم جلبک رو پرورش بدیم بهتره و سود بیشتری داره

  • با سلام پرورش جلبک به تازگی در ایران شناخته شده، مسلما گونه های مختلفی هست که میشه سود زیادی ازشون به دست اورد، اما در حال حاضر گونه اسپیرولینا به صرفه تر هست و نیاز بازار نیز هست.

 2. سلام من چند وقته که کار پرورش جلبک اسپرولینا رو شروع کردم با وجود اینکه ۴ برداشت بیشتر نداشتم اما الان برداشت که میکنم خیلی کم حدود ۱۰۰ گرم وکمتر میده باید چکار کنم ؟

  • سلام
   دقیقا چند وقته شروع به فعالیت کردید؟ و اینکه در دوره خاصی مشارکت داشتید که اطلاعات صحیح رو دریافت کنید؟

 3. عبدالله نبی

  سلام ما در سواحل دریای عمان زمین زیادی داریم که میتواند برای پرورش جلبکها خصوصا اسپیرولینا مفید باشد.که در ان اب با شوری ۵ پی پی تی تا ۵۰ پی پی تی موجود است در درجه اول دنبال شریک سرمایه گذار هستیم و در فاز بعد میتوانیم با هر نسبتی مشارکت کنیم لطفا اعلام نظر فرمایید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 1 =