طرح توجیهی درخت پالونیا word و pdf سال 1401+ پکیج آموزشی

طرح توجیهی درخت پالونیا pdf و word در انتهای مقاله موجود است و از طریق درگاه پرداخت آنلاین میتوانید تهیه کنید.

در هر کسب و کاری داشتن اطلاعات دقیق و جامع باعث میشود تا سرعت رشد چندین برابر افزایش پیدا کند، اما به دلیل نبود اطلاعات دقیق از سود و بازار، بسیاری از افراد از ادامه کار خود دست میکشند و یا سرمایه خود را صرف هزینه های اضافی میکنند. داشتن یک طرح توجیهی مناسب میتواند بسیار تاثیرگذار و دقیق باشد، طرح توجیهی درخت پالونیا این امکان را فراهم میکند تا از هزینه های اضافی جلوگیری کرد.

 

طرح توجیهی کاشت درخت پالونیا در قالب فایل pdf و word بصورت تخصصی آماده شده است. این طرح کامل ترین و بروزترین طرح توجیهی می باشد که به بررسی و براورد هزینه ها در ۵ سال می پردازد. با استفاده از این طرح می توانید تمامی براوردهای اولیه و در حین کار را مورد بررسی و محاسبه قرار داده و سود حاصل از فروش چوب و دیگر فراورده های این درخت را مورد بررسی و سود آن را مورد محاسبه قرار داد.

محتوا

طرح کاشت درخت پالونیا شهبانو (شاهزاده خانم)

حدود 25 سال است که درخت پالونیا وارد کشور شده و در استان گلستان کاشته می شود. درخت پالونیا به خانواده پالونیاییان نام یک تیره از راستهٔ نعناسانان تعلق دارد و بومی مناطق مرکزی و غربی چین است. پالونیا درختی خزان پذیر با رشدی سریع است و این درخت امروزه به طور گسترده در آمریکا کاشته می‌شود.

همچنین نام دیگر این درخت فورتونی یا درخت شاهزاده خانم است. این درخت به دلیل گل های بسیار زیبا و خوشه مانندی که دارد، جزء درختان زینتی به شمار می آید و به وفور در پارک‌ها و باغ‌ها کاشته می‌شود و جایزه انجمن شایستگی باغ انگلستان را از آن خود کرده است.

آیا پالونیا یک درخت تهاجمی است یا خیر؟

توجه: پالونیا فورتونی تاکنون هیچگونه آثاری تهاجمی از خود نشان نداده است!

پالونیا فورتونی سالیان پیش توسط مهندس نوروزعلی حسن عباسی وارد ایران شده و در جنگل آموزشی و پژوهشی دکتر بهرام نیا واقع در گرگان کشت شده است و در حال حاضر هزاران درخت با قطر 120 سانتی متر و تنه چوبی 10 مترمکعب وجود دارد که در محوطه دانشگاه ها، پارک ها و بوستان ها به وفور وجود دارد.

طبق آخرین خبر، هیئتی متشکل از شورای عالی جنگل و مرتع سازمان جنگل ها، دانشگاه علوم کشاورزی، منابع طبیعی گرگان، مرکز تحقیقات سازمان جنگل ها و مرکز تحقیقات استان گلستان به همراه اداره کل منابع طبیعی استان گلستان میباشند گرد هم آمدند و از نزدیک شاهد جنگل 5 هزار هکتاری دکتر بهرام نیا واقع در گرگان بازدید کرده و هیچ گونه آثار تهاجمی از این درخت مشاهده نکرده اند. همچنین تحقیقات سازمان جنگل ها، این سازمان اعلام کرد که درخت پالونیا فورتونی غیرمهاجم است و کاشت این نوع گونه مشکلی در پی نخواهد داشت.

تاریخ خبر: ( 27 مرداد 97 )

بحران کمبود چوب در ایران

در کشور ما کمتر در مورد چوب صحبت شده است در حالی که اکثر صنایع از چوب و کاغذ استفاده میکنند و به چوب بسیار زیادی نیاز دارند، کشور ما با کمبود 700 هزار متر مکعب چوب (در سال) روبه روست که مجبور است این حجم این زیاد را از کشورهای خارجی وارد کشور کند. چوب پالونیا از جمله گونه فورتونی به دلیل مزیت هایی مانند سبک بودن، راست تار بودن، میزان طول مناسب الیاف، عایق حرارتی، رنگ و نقش و پره های زیبا، شکل ثابت،ترک بر نداشتن چوب بسیار مناسبی برای صنایع چوب و کاغذ و کارگاه های درودگری است.

کاشت درخت پالونیا در کشورهای دیگر

کشت پالونیا در کشورهای دیگر به عنوان یک ضرورت و با هدف تولید چوب کاربردی در زمان کم است، گفته میشود کشورهایی مانند آمریکا، روسیه، کانادا و استرالیا نیز که خود آنها دارای جنگل های وسیعی هستند هم از پالونیا برای افزایش جنگل ها و صادرات چوب استفاده میکنند.

متاسفانه برخی از شخصیت های دانشگاهی و یا خبری بدون تحقیقات و یا ارائه مستندات دست به قضاوت زده اند و این ادعا را دارند که درخت پالونیا یک درخت مهاجم است در صورتی که هیچگونه اثری از تهاجمی بودن این درخت وجود ندارد.

مشخصات ظاهری درخت پالونیا

این گیاه دارای برگ‌های پهن و بسیار بزرگ به طول حدود ۳۰ و عرض ۲۰ سانتی متر و قلبی شکل است و همچنین برگ‌های این گیاه ۵ لوب است، خوشه های گل ایستاده به رنگ ارغوانی روشن با گل‌های بسیار خوشبو به رنگ سفید و آبی است که در اردیبهشت ماه ظاهر می‌شوند.

طرح توجیهی کاشت درخت پالونیا pdf سال 99
کاشت درخت پالونیا فورتونی

قیمت متوسط چوب پالونیا

به طور میانگین قیمت متوسط چوب درخت پالونیا (پائولونیا) در سال 1401 حدود 4 میلیون تومان می باشد، توجه فرمایید که این قیمتها به جز حق گمرک، ارزش افزوده و کرایه های حمل محاسبه شده و بستگی به میزان فروش چوب در داخل و خارج از کشور دارد. وبسایت علی بابا یکی از معروف ترین فروشگاه جهانی، قیمت هر متر مکعب چوب پالونیا را بین 400 تا 600 دلار خرید و فروش میکند.

برای دانلود طرح توجیهی درخت پالونیا pdf در انتهای متن همین صفحه اقدام کنید.

نکاتی در خصوص کاشت و نگهداری از درخت پالونیا

درختان جوان تا زمان استقرار در مکان کاشت یعنی همان حدود یک سال اول به آبیاری نسبتا منظم و خاکی مرطوب نیاز دارد، اما درختان بالغ نیازی به آبیاری ندارند و این درختان از رطوبت موجود در خاک به دلیل آبیاری گیاهان اطراف خود، استفاده می‌کنند و مقاومت نسبی خوبی نسبت به دوران خشکی خاک دارند. باید گفت آبیاری بیش از اندازه به خصوص اگر خاک بافتی سنگین و زهکش ضعیف داشته باشد، از جمله دلایل ضعف رشد، زردی و ریزش برگ‌های این درخت است.

مواردی که باید قبل از کاشت رعایت کرد!

1- بایداز کاشت این نوع درخت در کنار دیوار خودداری شود. 2- خودداری از کاشت درخت پالونیا در نزدیکی لوله‌های آب لازم است. 3- حداقل در سال اول کاشت، درخت بایددر زمانهای معین آبیاری شود. بطوریکه هیچگاه خاک آن خشک نشده و برگهای آن جمع نشود. 4- سعی شود در ابتدای رشد روند مسیر حرکت درخت را با هرس نمودن شاخه‌ها و جوانه‌های آن تعیین شود. 5- حداقل سعی شود تا فاصله ۲ الی ۳ متر از ایجاد شاخه به سمت اطراف جلوگیری نموده و یک جوانه قوی را برای قلمه انتخاب شود.

با دانلود طرح توجیهی کاشت درخت پالونیا pdf از هزینه ها و تجهیزات مورد نیاز تا پیش بینی و براورد سود مطلع شوید.

شرایط نگهداری پالونیا

این گیاه شرایط مختلف خاک و انواع آن را تحمل می‌کند. درخت پالونیا فقر غذایی، اسیدیته بالا و خشکی را به خوبی تحمل می‌کند، اما بهتر است این گیاه در خاکی با زهکشی خوب و رطوبت مناسب رشد کند. خشکی خاک بخصوص در مراحل اولیه رویش موجب ضعیف شدن گیاه می‌شود. این درخت در خاک‌های اسیدی و قلیایی کم، بهتر رشد می‌کند.

چرا باید پالونیا بکاریم؟

زیرا این درخت یکی از درختانی است که رشد سریعی دارد و یکی از بهترین درختان تولید چوب می باشد که در ایران به محبوبیت خاصی رسیده است. به واسطه ی این درخت، میتوان در مدت زمان کمی با فروش پاجوش ها یا نهال های چندماهه و یک ساله و بازاریابی آنها در سطح کشور به درآمد قابل توجهی دست یافت. موارد سود دهی درخت پالونیا به شرح زیر می باشد.

 • علوفه
 • سرشاخه
 • چوب
 • عسل
 • خاک برگ
 • الوار

چرا باید پالونیا را به صورت نهال کوچک بکاریم؟

یکی از تصورات اشتباه در مورد کاشت پالونیا این است که باید نهال را یک ساله کاشت در صورتی که این کار کاملا اشتباه است، چون پالونیا در یک سال اول حدود ۴ متر ریشه تولید میکند و اگر این گیاه در گلخانه کشت شود موجب دردسر های زیادی از جمله همین ریشه های بلند میشود. اکثر افرادی که این درخت را کشت میکنند آشنایی زیادی در این زمینه ندارند و به این دلیل که معمولا گلخانه داران باید ریشه ها را قیچی کنند مرتکب اشتباه میشوند و این باعث میشود که به درخت آسیب فراوانی وارد شود.

طرح توجیهی کاشت درخت پالونیا pdf سال 99
نهال پالونیا

۹ گونه از درخت پالونیا به شرح زیر است:

 1. فورتونی
 2. کتلپیفولیا
 3. الونگاتا
 4. کاواکامی
 5. فارگسیتا
 6. یویناتا
 7. آلبیفولیا
 8. تومنتوسا
 9. آئوستالیس

گونه های فوق از شاخه های اصلی این درخت است.

گونه های اصلاح شده نیز به صورت زیر است:

هیبرید الونگاتا

شن تونگ 9501

شن تونگ 9502

شن تونگ 9503

کلون 112

نحوه کاشت بذر پالونیا

کاشت بذر از متداول ترین راه ها برای تکثیر پالونیا می باشد. کاشت بذر چندان هم مشکل نیست. فقط از آنجا که بسیار کوچک هستند، نیاز به مراقبت دارند، فصل بهار تا اواسط تابستان بهترین زمان برای کاشت بذر پالونیا می باشد. در این فصل به دلیل دمای مطلوب، امکان بالاترین درصد موفقیت و رشد بذر وجود دارد.

روش های مختلفی برای کاشت بذر وجود دارد، که در اینجا مرسوم ترین روش توضیح داده میشود:

بذرهای پالونیا قبل از کاشت باید سرما دهی یا به اصطلاح خواب شکنی شوند. برای همین پیشنهاد میشود که قبل از کاشت به مدت دو هفته بذر داخل یخچال قرار داده شود.

پس از این مدت بذرها ۲۴ ساعت در آب ولرم خیس بخورند.

بذر خیس خورده را بر روی خاک قرار دهید تا به خاک بچسبد. سپس بر روی بذرها کمی پیت ماس بریزید تا کمی مخفی شود ولی کامل زیر خاک نروند.

در مرحله آخر با یک مشمای شفاف به منظور حفظ رطوبت خاک، با فاصله 5 سانتی متر از سطح زمین، روی جوانه ها را بپوشانید.

ویژگی های بذر خوب برای کاشت پالونیا

از ویژگی هایی که برای بذر پالونیا می تواند با اهمیت باشد، این است که وقتی بذرها را قبل از کاشت در آب خیس میدهید، در مدت زمان کوتاهی، بذرها شروع به جوانه زدن کنند.

بذرها نباید هیچ مشکلی از بابت جوانه زدن داشته باشند.

رشد سریع آنها پس از کاشت از نکات مهم می باشد.

بذرها باید در شرایط آب هایی بیشترین مقاومت را خود نشان دهند.

سعی کنید بذرها را از فروشگاه های معتبر خریداری کنید که به مشکلی برنخورید.

پالونیای هیبریدی یعنی چه؟

هیبرید به ترکیب دو نژاد از یک گونه گیاهی گفته می شود. با توجه به پیشرفت تکنولوژی از ترکیب ژنتیکی در گیاهان استفاده می شود. در ترکیب ژنتیکی مزایای دو گیاه اولیه به گونه هیبریدی منتقل میشود.

در درخت پائولونیا هر نژاد محدودیت ها و مزایایی دارد. برای همین به منظور بهره مندی از مزایای هر ۲ نژاد از دو گونه، با ترکیب ژنتیکی پالونیای هیبریدی کشت می‌شود.

بسته به اینکه از کدام دو گونه برای پالونیای هیبریدی استفاده شده، میتوان ویژگی های منحصر به فردی به گونه هیبریدی منتقل کرد. از جمله: سرعت فوق العاده در رشد، مقاومت بالا در مقابل کم‌آبی و شرایط نامساعد محیطی و آفات و قابلیت رشد مجدد پس از قطع شدن ساقه، را می توان نام برد.

مشاهده مقاله
طرح توجیهی جلبک اسپیرولینا سال 1401 فایل word و pdf + آموزش

کاشت درخت پالونیا برای چه کسانی مناسب است؟

برای کسانی که سرمایه گذاری بلند مدت و پر سود را ترجیح می دهند.

کسانی که به دنبال موفقیت در بلند مدت هستند و تلاش می کنند.

افرادی که می خواهند در این شرایط بد اقتصادی بیشترین سود را کسب کنند.

ویژگی‌های درخت پالونیا

 • مقاومت در زمان کم آبی
 • مقاومت در مقابل خاکهای آهکی و گچی
 • مقاومت در مقابل به خاکهای با زه کشی بد
 • مقاومت در برابر دود و هوای مناطق صنعتی

مقاومت گونه های مختلف پالونیا در برابر خشکی به ترتیب زیر است:

 1. الونگاتا
 2. فورتونی
 3. کاواکامی
 4. کاتالپا فولیا
 5. استرالیایی
 6. فارگسی

الونگاتا بیشترین مقاومت و فارگسی کمترین مقاومت را در برابر خشکی دارد.

کاربردهای چوب پالونیا

چوب و تنه این درخت در صنایع تجاری مانند ساخت مبلمان، تخته لایه، کبریت، کاغذ، کارتن، هواپیما، ادوات موسیقی استفاده می‌شود. همچنین از برگ‌ها و گل‌های پالونیا در تولید کمپوست و تغذیه دام استفاده و انواع ترکیبات دارویی و از شهد آن برای تولید عسل استفاده میکنند. یکی از کاربردهای مهم پالونیا در ایران استفاده از نهال آن برای فضای سبز شهرها است، به این دلیل که پالونیا درختی سبز و دارای شکوفه های زیبا است که جلوه زیباتری به شهر می‌دهد.

دما موردنیاز برای رشد پالونیا

یکی از خصوصیت های مهم این درخت این میباشد که میتواند تا ۱۸- سرما را تحمل کند اما بهتر است که در آب و هوای معتدل کشت شود تا سرعت رشد آن افزایش پیدا کند. سرمای زمستان و دیررس بهار از مهمترین عواملی است که به درخت آسیب وارد میکند. البته در زمانی گیاه بالغ شوند میتواند تا ۲۵- درجه نیز سرما را تحمل کند.

تاثیر نور خورشید در رشد پالونیا

این گیاه به نور آفتاب علاقه مند است و درخت های جوان نمیتوانند در سایه دیگر درخت ها به خوبی رشد کنند، به همین دلیل باید مکان کاشت به نحوی باشد که روزانه ۶-۷ ساعت در روز به نور خورشید دسترسی داشته باشد.

روش های تکثیر و تولید نهال پالونیا

 تکثیر بذری: از مزایای این روش میتوان به ریشه دوانی بهتر، آلودگی کمتر و رشد سریع و بنیه مناسب اشاره کرد.

جمع آوری بذر: کپسولهای بذر مهر ماه تا آبان ماه میرسند و حداکثر تا آذر ماه قابل جمع آوری هستند.

پاکسازی بذر: پس از جمع آوری باید بذرها را در محیط خشک و گرم قرار دهید و با تکان دادن ظرف و غربال توده و یا جداسازی دستی، بذرها از کپسول جدا کنید.

نگهداری بذر: معمولا بذرها قوه نامیه بالاتر از 80 درصد دارند و میتوانند در شرایط خشک و سرد 11 سال زنده بمانند.(دمای 4-5 درجه)

به این نکات توجه کنید

آبنوشی: قبل از کاشت به منظور هم یکنواخت بودن جوانه زنی، بذرها باید به مدت 10 دقیقه در آب با دمای 40 درجه غوطه ور و سپس 24 ساعت در آب با دمای 25 درجه قرار گیرند و بعد از 2 ساعت خشک شدن در قرار گیری در بستر مناسب  با دمای 25 تا 35 درجه به مدت 4 روز اولین جوانه ها رشد میکنند.

نشاء : اوایل بهار در دمای بین 6 تا 16 درجه، سینی های نشاء آماده و بذرها مخلوط با ماسه نرم در عمق 5 میلی متری کاشته میشوند و به صورت اسپری باید آن ها را آبیاری کرد.

مراقبت از نهال های جوان

بازکاشت و مراقب: بعد از 3 تا 5 هفته بعد نهال های جوان چوبی شکل شده و برگ های خود را نمایش میدهد، در این مرحله میتوانید نهال ها را روی زمین انتقال دهید، به صورت روزانه و مداوم آبیاری انجام گیرد و از ورود حلزون به نهال نهال جلوگیری کنید. 4 تا 6 هفته پس از استقرار مرحله رشد سریع شروع میشود و نهال های جوان به 1.5 تا 5 متر میرسند.

زمان مناسب برای کاشت نهال های گلدانی در فضل بهار و پاییز است.

مزایا و معایب تکثیر با بذر

مزایا:

 • کیفیت بالا و تنوع ژنتیکی نهال
 • تولید فراوان نهال های گلدانی و آسان شدن حمل و نقل نهال ها
 • تولید سیستم ریشه عمیق و متراکم
 • تولید فراوان نهال در فضاهای کوچک گلخانه ای
 • دستیابی آسان به بذر زیاد و سالم و تازه

معایب:

 • اعمال تیمار پیچیده و سخت بذر ها
 • ناهمگنی بودن نهال ها
 • حساسیت شدید دانه رست ها به سایه، آفات، قارچ و حلزون
 • رشد کم نهال به دلیل حجم و کیفیت رطوبت و مواد غذایی در گلدان ها.

نحوه کاشت نهال پالونیا

ابتدا باید چاله ای به عمق ۸۰ تا ۱۰۰ سانتی متر و به قطر ۷۰ سانتی متر حفر کنیم، سپس خاک نیمه پایین چاله را که دارای هوموس نیست حذف میکنیم و به جای آن  دو کیلوگرم کود پوسیده (گاوی) و با توجه به رسی بودن خاک آن را مخلوط میکنیم و بعد باید حدود ۱۰ سانتی متر خاک نرم ریخته و نهال را روی آن گذاشته و چاله را پر کنیم.

نکته۱: بهتر است ۳۰ سانتی متر بالای چاله را با خاک معمولی بدون کود پر کنید.

نکته۲: پس از کاشت نهال، آبیاری را در همان لحظه شروع کنید.

طرح توجیهی کاشت درخت پالونیا pdf سال 99
کاشت درخت پالونیا

فاصله کاشت نهال پالونیا

فاصله کاشت نهال ها بستگی به هدف و زمان برش دارد و تعداد نهال در هکتار متغیر است، به طور میانگین در هر هکتار میتوان حدود 600 تا 3500 نهال کشت کرد.

به عنوان مثال: اگر با هدف تولید ذغال و بایومس باشد میتوان بین 2500 تا 3500 عدد نهال کاشت.

با برش 10 ساله تعداد 600 عدد، با برش 5 ساله 1000 تا 1500 عدد و با برش 3 تا 4 ساله تعداد 800 نهال میتوان کشت کرد.

روش صحیح کاشت پالونیا

روش درست این است که نهال های کوچک را در زمین مورد نظر کشت کنیم و در طول سال به خوبی از نهال ها مراقبت کنیم، تا زمانی که طول درخت به ۲ متر برسد، وقتی که طول درخت به ۲ متر رسید به این معناست که پالونیا سالم و آماده برای رشد در سالهای بعد است.

خاک مناسب برای کاشت پالونیا

درخت پالونیا یکی از گونه درختی هایی که انعطاف پذیر است و در شرایط مختلف خاک رشد خوبی دارد. خاک مناسب برای کاشت پالونیا خاکی است که دارای زه کشی خوب و ماسه و خاکی سبکی باشد. توصیه میشود از خاک رس، سنگی و آغشته به آب برای کاشت این درخت استفاده نکنید، چون این درخت نمیتواند بیش از ۱ درصد شوری را تحمل کند.

پالونیا زمانی که در عمق ۱٫۵ تا ۲ متری خاک کشت شود به رشد چشمگیری دست پیدا میکنند.

هرس کردن درخت پالونیا

در سال های اول و دوم در زمان بهار و تابستان هرس پالونیا انجام میگیرد که با حذف جوانه های رشد کرده در بین ساقه اصلی و برگ صورت میگیرد، که این کار باعث شکل گیری تنه اصلی و رشد مناسب درخت میشود، همچنین در سال های اول و دوم برگ های جانبی درخت در دو سوم پایین، حذف میشوند.

در پاییز و زمستان سال سوم به بعد با حذف کردن شاخه های بالایی، به صورتی که تنها تاج درخت و یک سوم انتهایی باقی بماند، هرس کردن را آماده میدهیم.

فواید هرس کردن پالونیا

حذف های شاخه های شکسته شده و آفت زده از درخت.

حذف شاخه های پیر و جایگزین کردن آنها با شاخه های جوان.

ایجاد تعادل بین ریشه ها و ساقه.

افزایش کیفیت و اندازه محصول.

شکل دادن و فرم دادن به درخت.

خلوت کردن قسمت تاج از شاخه ها و برگه ها به منظور تابش نور.

ویژگی های برگ پالونیا

برگ ها پالونیا برای پروار کردن دام استفاده میشود. برگ آن حدود 20 درصد پروتئین در حالت سبز بودن و حدود 12 درصد در هنگامی خشک شدن دارد (برگ پالونیا بیشترین درصد پروتئین را در گیاهان سالم را دارد). میزان کیفیت برگ پالونیا به کیفیت یونجه است و این برگ اشباع از ریزمغذی هاست که قابلیت هضم را 60 درصد بالا میبرد.

اگر هدف شما تولید مواد مغذی برای دام است، پیشنهاد میشود یک مزرعه جداگانه ایجاد کنید، و در صورتی که از مشاوره و کارشناسی حرفه ای استفاده کنید میتوانید به مدت یک سال در 1 هکتار حدود 35-40 تن مواد اولیه با کیفیت بالا تولید کنید.

طرح توجیهی کاشت درخت پالونیا pdf سال 99
برگ درخت پالونیا

نقش برگ های درخت پالونیا در تصفیه هوا

درخت پالونیا دارای برگ های پهن میباشد و با توجه به اینکه دارای پرزهای ریزی بر روی خود دارند میتوانند در برابر حشرات فصلی به صورت دفاعی عمل کنند همچنین این برگها توانایی مکیدن گردوغبار را دارند و میتوانند هوای محیط اطراف خود را تصفیه کنند. جالب است بدانید با هکتار درخت پالونیا میتوان حدود ۶ کیلوگرم از گوگرد موجود در هوا را تصفیه کنند و در مناطق شلوغ و شهری نیز میتوانند تا ۸۰% آلاینده ها را تصفیه کنند.

مشاهده مقاله
طرح توجیهی گل محمدی سال 1401 (pdf و word) آموزش کاشت

تولیدات فرعی پالونیا

چوب سوخت: به طور میانگین هر درخت 8 تا 10 ساله حدود 350 تا 400 کیلوگرم شاخه جهت چوب سوخت میتواند تولید کند.

علوفه: درختان 8 تا 10 ساله پالونیا حدود 100 کیلوگرم برگ تر تولید میکند که ارزش غذایی بالایی دارد و عناصر غذایی زیادی را وارد خاک میکند.

گل: گلهای فراوان این امکان را فراهم میسازد که حدود 10 تا 15 کیلوگرم از هر کندو را از منطقه به وجود آورد.

مواد دارویی: آلکولوئیدها و فلاونوئیدها بسیار زیادی در میوه و برگ پالونیا وجود دارد.

محصولات فرعی پالونیا

گلهای این درخت دارای بهترین شهدها و گرده ها برای تولید عسل میباشد، گفته میشود که عسل تولید شده از این بسیار مرغوب و با کیفیت است و برای درمان بیماری تنگی نفس، بیماریهای ریوی بسیار مفید و ارزشمند است. یکی دیگر موارد مصرف این درخت، علوفه درخت است که برای دام ها و خاک برگ مورد استفاده قرار میگیرد، برگهای این درخت حدود  ۸۹ درصد وزن خشک نیتروژن و تقویت کننده ی خاک است که برای تغذیه دام ها به شدت توصیه میشود.

اثرات درمانی شکوفه های درخت پالونیا

چای و شربت حاصل از شکوفه های درختان پالونیا برای درمان مشکلات کبد و طحال و بهبود برونشیت و سرفه توصیه میشود، از این رو میتوانید گلهای خزان نکرده را جمع آوری کرده و به روشهای مختلف آن ها را خشک کنید و در جای مطمن و خشک نگهداری کنید. چه برای مصرف شخصی و چه برای فروش میتوانید از این شکوفه های ارزشمند استفاده کنید.

درخت پالونیا در اسیدی ترنی خاکها تا خاکهای نسبتا قلیائی به رشد معمولی خود ادامه میدهد.برگ درخت پالونیا در مدت 18 روز میپوسد و پتاس قابل توجهی به اکو سیستم خاک بر میگرداند به همین دلیل خاک برگ تولید شده از برگ پالونیا برای گل های زینتی و گلدانی به شدت توصیه میشود.

با خواندن کتاب راهنما و طرح توجیهی درخت پالونیا ، آموزش های لازم برای تکثیر این درخت را فرا بگیرید.

ساخت کندوی عسل با چوب پالونیا

امروزه تعداد زیادی از کشورها مانند چین از چوب پالونیا برای ساخت کندوی عسل استفاده میکنند. دلایل این موضوع میتواند موارد زیر باشد:

چوب پالونیا توانایی این را دارد که در زمستان گرم تر و در تابستان خنک تر باشد.

چوب این درخت بسیار سبک است و به راحتی میتوان آن را از جایی به جایی دیگر منتقل کرد.

کاهش دماهای مطلق میتواند موجب افزایش کیفیت و تولید عسل شود.

درخت پالونیا حدود ۲ ماه از سال دارای گلهای بسیار معطر و دارای شهد با کیفیت برای تولید عسل میباشد.

توجه: با دانلود طرح توجیهی درخت پالونیا pdf میتوانید از میزان سود در تولید عسل آگاه شوید.

ویژگی های زغال چوب پالونیا

 • به راحتی آتش میگیرد.
 • حرارت بالایی دارد.
 • بدون هیچ بو و گاز است.
 • باعث ایجاد دود نمیشود.
 • به راحتی خاموش نمیشود و بدون باد زدن هم روشن میماند.
 • کیفیت بالا این زغال باعث شده طرفداران زیادی پیدا کند.

چوبی که در مقابل آتش مقاوم است!

جالب است بدانید که چوب پالونیا در حرارت بسیار زیادی حدود 460 درجه سانتی گراد آتش میگیرد و این از این چوب میتوان برای عایق حرارتی و الکتریکی استفاده کرد(حرارت شعله به اطراف گسترش نمی دهد) و خیلی زود هم خاموش میشود و به محض اینکه آتش خاموش شود حرارت در محل موردنظر نیز خیلی سریع از بین میرود.

کشت تلفیقی پالونیا با زراعت

درختان پالونیا معمولا دارای ریشه های عمیقی هستند و 76 درصد ریشه های جاذب آب و مواد غذایی در 40 تا 100 سانتی متری خاک وجود دارند و تنها 12 درصد در عمق صفر تا 40 سانتی متری خاک واقع هستند.شاخه های پالونیا دارای زاویه باز به تنه و یا شاخه متصل هستند و برگ ها به صورت سیستماتیک پراکنده اند و به ندرت بر روی هم قرار میگیرند، به همین دلیل کشت محصولات زراعتی در این خاک مشکلی ندارد و محصولات دیگر میتوانند نور کافی را دریافت کنند.

طرح توجیهی کاشت درخت پالونیا pdf سال 99
کشت تلفیقی با درخت پالونیا

کاشت پالونیا به همراه دیگر محصولات

یکی از خصوصیت های مهم پالونیا این است که میتوان همراه با محصولات دیگر مانند گندم، ذرت، جو، لوبیا، پنبه و گیاهان دارویی کشت شود که با این روش میتوان درآمد خود را دو برابر کرد. این روش بسیار جواب میدهد و در حال حاضر در چین، ژاپن، آمریکا، استرالیا و دیگر کشورها از این روش بهره میبرند.

این روش کمک بسیاری به محافظت در برابر آسیب های طبیعی مانند طوفان شن، باد های گرم و خشکسالی میکند.

همانطور که بالا گفته شد از این درخت میتوان محصولات زیادی تولید کرد، همچنین برگها و گلهای این درخت دارای مقدار زیادی نیتروژن هستند (حدود ۲۰%) که با ریزش به خاک برمیگردند و این باعث افزایش قوت خاک شده و تبدیل به کودی با ارزش بالا میشوند.

مشاهده مقاله
طرح توجیهی پرورش گل نسترن pdf سال 98 + آموزش کاشت

آفات و بیماری های درخت پالونیا

درخت پالونیا همانند دیگر گونه های گیاهی، به آفت هایی دچار می شود که اگر در کوتاه ترین زمان رفع نشود، تلفات و ضررهای زیادی را به بار خواهد آورد. این آفات از زمان انتخاب نهال و بذر تا چوب دهی میتواند درخت پالونیا را درگیر کند. از آفات اصلی درخت پالونیا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بیماری Witches’ broom و یا جاروی جادوگر شایع‌ترین بیماری درختان پالونیا می باشد.

این آفت موجب کاهش رشد درخت و از بین رفتن نهال می شود. اگر این آفت به درستی تشخیص داده نشود، پس از یک تا دو سال درخت به کلی خشک شده و از بین میرود.

این آفت نوعی بیماری قابل انتقال است و در شاخه ها، تنه، گلها و ریشه های درخت علائم آن ظاهر خواهد شد.

بیماری Anthracnose نوع دیگری از آفت می باشد که به برگ ها و جوانه ها آسيب می زند.

آفت Sphaceloma paulownia که یک بيماری مشترک بين درختان جوان و نهال می باشد، که موجب پيچيده شدن، لوله شده و خشک آنها میگردد.

و بیماری Damping-off در نهال‌های بذری باعث پوسيدگی جوانه، ساقه، برگ و ريشه درخت پالونیا خواهد شد.

آیا درخت پالونیا میتواند کمکی به آب و هوای تهران کند؟

آفتی به نام سفید بالک که هر ساله با گرم شدن هوا مزاحمت هایی زیادی برای مردم تهران ایجاد میکند، با استفاده از درخت پالونیا که درختی مشهور به قاتل آفت سفید بالک است میتوان این مشکل را حل کرد. هر ساله شهرداری تهران برای از بین بردن این مگس ها بایستی درختان را شستشو میداد و از امسال قرار است برای جلوگیری از این مشکل، درخت پالونیا را در نقاط مختلف تهران کشت کنند تا با این آفت مبارزه کنند.

خبری مسرت بخش برای دوستداران درخت پالونیا

موافقت معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل ها و مراتع کشور با کاشت درختان سریع رشد از جمله پالونیا با هدف تامین نیاز چوب کشور و امضای تفاهم نامه همکاری بین سازمان جنگل ها و اتکا.

فیلم کاشت درخت پالونیا

پکیج آموزشی درخت پالونیا شامل چه مواردی می باشد؟

پکیج طلایی درخت پالونیا یک بسته آموزشی 0 تا 100 همراه با کتاب های آموزشی، طرح توجیهی درخت پالونیا pdf و فیلم های آموزشی میباشد که در سال 1401 تهیه شده است.

✅ ویژگی های درخت پالونیا

✅ مشخصات چوب پالونیا

✅ موارد استفاده چوب پالونیا

✅ تلفیق با محصولات کشاورزی

✅ انواع واریته های پالونیا در ایران و جهان

✅ پایه های مادری

✅ مورفولوژی

✅ طبقه بندی

✅ پراکندگی جغرافیایی

✅ خصوصیات اکولوژیکی

✅ درختان سازگار با آب و هوای ایران

✅ 5 جدول معرفی مشخصات گونه های مهم پالونیا

✅ تاثیر و میزان استفاده از آب

✅ تشخیص خاک مناسب و مرغوب

✅ دمای مناسب برای واریته ای که انتخاب کرده اید

✅ نور باید چگونه باشد

✅ تاثیر و سرعت باد

✅ میزان بارش باران

✅ ارتفاع کاشت پالونیا

✅ بیل و ویژگی های یک بیل خوب

✅ بیل باغبانی و کاربرد آن

✅ بیل ترانشه و کاربرد آن

✅ بیل زهکشی و موارد استفاده

✅ بیل پارویی و موارد استفاده

✅ بیل چاله کنی و کاربرد آن

✅ بیلچه دسته کوتاه و نوک تیز

✅ کاربرد قیچی باغبانی

✅ ویژگی ها و کاربرد قیچی باغبانی

✅ ویژگی ها و کاربرد قیچی سرشاخه زن

✅ نکات مهم در حفظ و نگهداری قیچی

✅ ویژگی ها و کاربرد شن کش

✅ شن کش برگ جمع کن

✅ خصوصیات و کاربرد شن کش خاک

✅ کاربرد و موارد استفاده چاله کن دستی

✅ کاربرد و موارد استفاده چاله کن پشت تراکتوری

✅ نکات ایمنی درمورد استفاده از چاله کن ها

✅ اره برقی و کاربرد آن

طرح توجیهی درخت پالونیا pdf سال 1401

این طرح توجیهی شامل چه مواردی می باشد؟ « به اختصار چند مورد را نام می بریم »

✅ سرمایه اولیه.

✅ هزینه های جاری.

✅ حقوق و دستمزد.

✅ نگهداری و استهلاک.

✅ مشخصات زمین.

✅ جدول هزینه و سود.

✅ میزان فروش از علوفه.

✅ میزان فروش از سر شاخه ها.

✅ میزان فروش از چوب پالونیا.

✅ میزان فروش از خاک برگ.

✅ میزان فروش از شکوفه ها جهت تولید عسل.

✅ بررسی نسبت درآمد به هزینه ها در ۵ سال.

✅ براورد و محاسبه درآمدها در سالهای: اول، دوم، سوم، چهام و پنجم.

✅ نرخ بازگشت سرمایه.

 

در صورت داشتن هر گونه سوال در رابطه با کاشت درخت پالونیا، میتوانید در بخش نظرات (پایین صفحه) سوال خود را مطرح کنید و در کمترین زمان ممکن پاسخ خود را دریافت کنید.

 


 

 

 

امتیاز به مطلب

امتیاز

امتیاز کل

User Rating: 4.47 ( 11 votes)

همچنین ببینید

پرورش شترمرغ

طرح توجیهی پرورش شترمرغ (سال 1400) pdf و word + پکیج

پرورش شترمرغ درایران، در چند دهه ی اخیر رشد خوبی داشته است و پرورش دهندگان این پرنده تونسته اند از گوشت، تخم، پر و روغن آن کسب درآمد کنند و حتی به کشورهای دیگر صادرات کنند. کشور ما همه نوع آب و هوایی را در خود دارد از منطق سردسیر گرفته تا مناطق خشک و کویری؛ به همین دلیل میتوان در ۹۰درصد مناطق جغرافیایی آن را پرورش داد. اما در ۱۰ درصد از شهرها نمیتوان آن را پرورش داد.

38 نظر

 1. سلام، آدرس کانال تلگرامتون چیه؟

 2. سلام
  از چوبش چه استفاده ای میشه که اینقدر گرونه؟

  • سلام
   دوست عزیز این چوب خیلی با ارزشه چون در طراحی کلکسیونها استفاده میشه، معمولا از این چوب برای قسمتهای مختلف هواپیما، کشتی، خودرو و… استفاده میشه.

 3. سلام خواستم بدونم بهترین زمان برای کاشت درخت چه زمانیه؟

  • با سلام
   نهال های ریشه لخت در اسفند و اوایل فروردین و برای نهال های گلدانی تا اواخر اردیبهشت در آب و هوای خراسانی امکان کشت وجود داره.

 4. سلام
  با داشتن 2 هکتار زمین، چه تعداد میتونم درخت بکارم؟

  • با سلام
   بستگی داره هدفتون از کاشت پالونیا چی باشه.
   برای تولید چوب، تولید زغال و … چون فاصله بین درختان خیلی مهمه
   به طور میانگین در هر هکتار بین 700 تا 2500 عدد درخت میشه کاشت.

 5. سلام
  الان داخل ایران میشه درخت پالونیا کاشت؟

 6. سلام حقیقت داره که درخت پالونیا درخت تهاجمیه و نباید کاشت؟

 7. مدتی پیش هیئتی متشکل از چندین سازمان و ارگان دولتی بودند که به جنگل های گرگان مراجعه کردند، و در آخر به این نتیجه رسیدند که گونه فورتونی (درخت نوروز و یا شهبانو) تا به کنون هیچگونه رفتار تهاجمی از خود بروز نداده.
  اطلاعات دقیق تر در بخش اول مطلب، اضافه شده میتونید مطالعه کنید.

 8. با عرض سلام شما از موافقت معاون وزیر کشاورزی و ریس سازمان جنگلها و مراتع خبر دادید یعنی ممکنه زمین و تسهیلات برای کشت پالونیا داده بشه؟

  • با سلام وقت بخیر
   بله امکانش هست که در آینده نزدیک شاهد این اتفاق باشیم.
   هرگونه خبر جدیدی به دستم برسه داخل همین مطلب، اضافه میکنم.

 9. احسان کرمی فرد

  سلام. ممنون بابت مطلب خوبتون. در چه مناطقی میشه این درخت رو کاشت. من در مناطق گرمسیری زندگی میکنم. و اینکه هر درخت بعد از رسیدن به سن بلوغ هر ساله چقد سود دهی برای ما داره؟

  • سلام. تشکر میکنم بابت نظرتون، در واقع در هر منطقه ای میشه پالونیا رو کاشت اما بستگی به خاک و دما هم داره به طوریکه گونه های مختلف درخت پالونیا در دماهای ۲۰- تا ۴۵ درجه سانتی گراد رشد داشته البته برخی گونه ها در دماهای پایین رشد مطلوب را ندارند.
   در رابطه با میزان سود چون چندین محصول فرعی داره به این معنا که شما میتونید با فروش چوب، سرشاخه، خاک برگ و تولید عسل، میزان سودتون رو چندین برابر افزایش بدید.(گل های پالونیا یکی از بهترین شهدها برای تولید عسل میباشد)

 10. باسلام،آیا فقط گونه فورتونی غیر مهاجم هست یا شامل همه گونه های این درخت هست،واینکه نظرشما درمورد گونه تری پلویید چی هست؟باتشکر

  • با سلام طبق تحقیقات انجام شده گونه فورتونی غیرمهاجم است، ممکنه برخی از گونه های دیگر مهاجم باشند، هنوز تحقیقات جدی تری در رابطه با دیگر گونه ها اعمال نشده در هر صورت هرگونه خبر جدیدی، میتونید در این مطلب مشاهده کنید، این مقاله ها به صورت ماهانه بروزرسانی میشه و در رابطه با پائولونیا هیبرید تری‌پلوئید اطلاعات بیشتری ذکر میشه.

 11. سلام من دیروز خبر همایش 4 اردیبهشت رو شنیدم، همایش بعدی پالونیا چه زمانی هست، ممنون میشم بگید تاریخش رو.

  • سلام وقتتون بخیر
   هنوز خبری در رابطه با دومین همایش پالونیا منتشر نشده، در صورت با خبرشدن از همایش بعدی حتما در کانال تلگرام و همین قسمت اطلاع رسانی خواهیم کرد.

 12. سلام وقت بخیر
  من قبل عید نهال هامو کاشتم بعد۲روز بارندگیهای شدید تو گلستان گرگان شروع شد و تلفات ۸۰ درصدی دادم و سطح اب چاه از۴ متر به ۲ متر رسیده
  راه حل داره یا بیخیال شم ؟

 13. با سلام پالونیای شن تونگ که جدیدا تبلیغ زیاد میشه در مورد اون آیا با کیفیت هست ؟

 14. سلام
  پکیج پرورش عقرب را میخواستم که در حال حاضر تو سایتتون نیست .

 15. سلام فروش چوب چطوریه و تا چندسال میشه فروخت و کجا چوب را خریداری میکنن ممنون از شما

  • سلام وقت بخیر
   برداشت چوب بعد از 5 سال شروع میشه و معمولا تا 9 سالگی ادامه داره، کارگاه های چوب بری و دکوراسیون ها مشتری های خوبی برای خرید این چوب هستند.

 16. سلام
  کاشت درخت پالونیا بهتره درخت گردو؟

 17. درخت تهاجمیه یانه؟ من بعضی جاها شنیدم میگن تهاجمیه

 18. سلام
  چطور میتونم فایل پکیج آموزشی و طرح توجیهی رو دانلود کنم؟

 19. سلام فایل ارسالی پرورش عقرب باز نمیشود چیکار کنم

 20. سلام بنده میخواستم پکیج طرح توجیهی پرورش قارچ دگمه ای را به قیمت 39000 تومان بخرم که در سبد خرید من ابتدا دو مورد سپس سه مورد به قیمت 117000 تومان ثثبت شد در صورتیکه بنده فقط یک مورد در خواست داشتم

  • سلام در بخش سبد خرید، یه گزینه نوشته: تعداد 3 میتونید تغییرش بدید به عدد 1، موضوع حل میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *