صفحه اصلی / پرورش شترمرغ / طرح توجیهی پرورش شترمرغ سال 98 با سود فوق العاده

طرح توجیهی پرورش شترمرغ سال 98 با سود فوق العاده

 

طرح توجیهی پرورش شترمرغ سال 98

امروزه داشتن اطلاعات صحیح و معتبر، نیاز اصلی اشخاص پرورش دهنده میباشد اما ناقص بودن اطلاعات باعث شده تا افراد زیادی از کسب و کارشان ضرر کنند و در نتیجه بعد مدتی از این حرفه پر سود خارج شوند، اما راهکار چیست؟

به منظور افزایش اطلاعات شخص پرورش دهنده (تازه کار) بایستی از سود و هزینه های پرورش اطلاع پیدا کند، که در طرح توجیهی این اطلاعات به صورت دقیق محاسبه شده است، طرح توجیهی پرورش شترمرغ سال 98 تمامی این اطلاعات ارزشمند را بررسی میکند.

مواردی که در طرح توجیهی پرورش شترمرغ 200 راسی (ویرایش سال 98) مورد بررسی قرار میگیرد.

✅ میزان سرمایه اولیه برای شروع

✅ میزان درآمد و فروش

✅ نقطه سر به سر

✅ میزان سود پیش بینی شده

✅ هزینه خرید جوجه

✅ دوره برگشت سرمایه

✅ تجهیزات موردنیاز

✅ نیروی کار موردنیاز

✅ میزان سود سالیانه

✅ هزینه زمین

✅ میزان سود در سال اول

✅ماشین آلات موردنیاز

برای دانلود طرح توجیهی به قسمت پایین مطلب مراجعه کنید.

 

تاریخچه پرورش شتر مرغ

زیستگاه اصلی شتر مرغ در افریقای جنوبی است و در ۲۷۰سال پیش به دلیل اهمیت (پر) آنها را اهلی کرده اند اما با گذشت زمان بازار پر آن کاهش یافت و به این نتیجه رسیدند که باید از گوشت، تخم و روغن آن نیز در بازار های جهانی استفاده کنند و همین ایده باعث شد تا شترمرغ کنترل بازار را بدست بگیرد و درآمد پرورش دهندگان را افزایش دهد، بطوری که بعد از چندین دهه هنوز هم بازار خاص خود را دارد و فراورده های آن به کشورهای دیگر صادر می شود.

شترمرغ بطور کلی پرنده ای مقاوم است و در بدترین شرایط گرما و سرما می تواند زنده بماند؛ حتی در شرایطی که در مراتع حیواناتی چون گوسفند و بز نمیتوانند تغذیه کنند، شترمرغ میتواند خوراک خود را در ته مانده های پوشش کم علف بدست بیاورد و زنده بماند.

محصولات مختلف شترمرغ: گوشت، پوست، پر، تخم، روغن میباشد که باعث شده بخش زیادی از بدن این پرنده قابل استفاده باشد،که یک مزیت عالی برای پرورش دهندگان است.

پرورش شترمرغ در ایران

پرورش شترمرغ درایران، در چند دهه ی اخیر رشد خوبی داشته است و پرورش دهندگان این پرنده تونسته اند از گوشت، تخم، پر و روغن آن کسب درآمد کنند و حتی به کشورهای دیگر صادرات کنند. کشور ما همه نوع آب و هوایی را در خود دارد از منطق سردسیر گرفته تا مناطق خشک و کویری؛ به همین دلیل میتوان در ۹۰درصد مناطق جغرافیایی آن را پرورش داد. اما در ۱۰ درصد از شهرها نمیتوان آن را پرورش داد؛ در شهرهای مناطق جنوبی که هوا شرجی و مرطوب است، که باعث اختلالاتی در پرورش می شود که توصیه نمی شود این کسب و کار را در این شرایط اقلیمی شروع کرد.

پرورش شترمرغ

جیره غذایی

داشتن یه جیره غذایی مناسب میتواند رشد عظیمی در افزایش رشد یک شترمرغ داشته باشد.

منبع پروتئینی منبع فیبر منبع انرژی مواد معدنی
کنجاله سویا یونجه خشک یا تازه دانه ذرت سنگ آهک یا کربنات کلسیم
پودر ماهی آفتابگردان سورگوم پوسته صدف
پودر گوشت سبوس گندم جو دی کلسیم فسفات
یونجه خشک یا تازه تفاله چغندر گندم منو کلسیم فسفات
دانه آفتابگردان کاه غلات روغن مکمل مواد معدنی
کنجاله آفتابگردان —————– ملاس —————–

رفتار و خصوصیات تغذیه ای شترمرغ

شترمرغ ها پرندگانی علفخوار هستند و غذایی طبیعی آنها علف های تازه، دانه ها و گیاهان آبدار میباشد، البته در بعضی از مواقع نیز ممکن است موجوداتی کوچکی مانند مارمولک و پستانداران کوچک نیز تغذیه کند. به طور میانگین هر شترمرغ حدود ۷۰% زمان خود را صرف خوردن و حرکت کردن میکند و این امر باعث سریع شدن عمل هضم میشود. جالب است بدانید که شترمرغ سنگهای محکمی را میخورد و این امر باعث خرد شدن مواد غذایی در شکم شترمرغ میشود. برای دریافت اطلاعات بیشتر پکیج پرورش شترمرغ سال 98 را دانلود و مطالعه کنید.

این مطلب را از دست ندهید: طرح پرورش بلدرچین

نکات مهم در پرورش

 1. محل مزرعه باید به دور از رفت و آمد ماشین ها و سر و صدا باشد، چون تاثیر منفی در تولیدمثل شترمرغ میگذارد.
 2. دسترسی به آب و برق یک امر مهم در مزرعه میباشد.
 3. مزرعه شترمرغ باید به دور از تجهیزات مادر مصنوعی و یا پرورش جوجه باشد.
 4. حصار مزرعه باید به ارتفاع ۲ متر و از ۵ ردیف سیم تشکیل شده باشد.
 5. تغذیه باید به صورت کامل باشد.(آب،پروتئین،کربوهیدرات، مواد معدنی، ویتامین)
 6. بهتر است مزرعه به صورت مسطح باشد و دارای پستی و بلندی نباشد.

توجه: شما بادانلود طرح توجیهی پرورش شترمرغ سال 98 میتوانید تمامی فایلها را به صورت یکجا دانلود و مطالعه کنید.

روش های پرورش شترمرغ

پرورش شترمرغ به 3 صورت: باز، نیمه باز و بسته انجام میگیرد.

روش پرورش باز

در این روش نیاز به زمینی حدود 40 هکتار است، وسعت زمین مهم ترین نیاز عمده این روش است، به صورتی که شترمرغ باید تا حد امکان نزدیک زیستگاه خود به دور از انسان نگهداری شوند.

مزیت اصلی این روش، کاهش هزینه نگهداری شترمرغ های بالغ به تعداد زیاد است و در صورتیکه شترمرغ ها خود تخم هایشان را جوجه کشی کنند، هزینه ای برای این کار صرف نشده و در نتیجه هزینه های تولید کاهش پیدا میکند.

از معایب این روش میتوان به عدم کنترل و شناسایی شترمرغ ها و تخم های تولیدی آنها است و میزان مرگ و میر جوجه ها به دلیل شکار آنها توسط حیوانات شکارچی بالاست، همچنین گرفتن شترمرغ ها نیز بسیار سخت و پر هزینه خواهد بود.

پرورش شترمرغ 2

روش پرورش نیمه باز:

میزان زمین موردنیاز برای این روش بین 20 تا 50 هکتار متغیر است، معمولا شترمرغ ها در چراگاه های 8 تا 12 هکتاری نگهداری میشوند چون شترمرغ ها توانایی گردش آزاد را دارند و میتوانند بخشی از احتیاجات خوراکی خود  را تامین کنند. توصیه میشود محل های خوراک نزذیک به حصارکشی باشد تا قابلیت دسترسی به غذا و اضطراب شترمرغ ها کمتر شود، چون شترمرغ پرنده مضطرب است و خیلی زود میترسد.

روش پرورش بسته:

زمین موردنیاز برای این روش کمتر از 20 هکتار است و به چندین چراگاه با وسعت 1یا 2 هکتاری تقسیم میشوند. مهمترین مزیت روش بسته این است که کنترل کامل تری بر تولیدمثل، تخمگذاری و جوجه درآوری دارد و برای معاینه و مهار کردن آن ها نیز مشکلی وجود ندارد.

از معایب این روش میتوان به هزینه زیاد خوراک و هزینه حصارکشی اشاره کرد، با این که در این روش هزینه بیشتری نسبت به 2 روش بالا میشود اما مزایای استفاده از روش بسته بیشتر است و به همین دلیل افراد زیادی از این روش استفاده میکنند.

تولیدمثل شترمرغ

مدت زمان بلوغ جنسی شترمرغ نر و ماده تفاوت است، شترمرغ ماده بین ۲ یا ۳ سالگی و شترمرغ نر بین ۳ یا ۴ سالگی به بلوغ جنسی میرسد، در برخی مواقع نیز ممکن است شترمرغ های ماده از ۱۸ ماهگی به بلوغ برسند، نحوه تشخیص شترمرغ ماده از نر میتوان از طریق پر و بال سیاه نرها و پرهای خاکستری و قهوه ای ماده متوجه شد. همچنین در فصل های جفتگیری رنگ منقار ،پا و اطراف چشمهای شترمرغ نر تغییر رنگ میدهد و به رنگ قرمز درمی آید.

کشتار و فرآوری محصولات شترمرغ

شترمرغ به دلیل داشتن محصولات زیاد، دلیل خوبی برای پرورش است که باعث سودآوری زیادی برای پرورش دهنده میشود. به طور میانگین شترمرغ در سن 10 تا 14 ماهگی آماده کشتار میشوند که قبل از کشتار باید آنها را کشتارگاه اتقال داد، یک کشتارگاه شامل بخش هایی برای نگهداری شترمرغ های زنده، محل کشتار، پر کنی، پوست کنی، خارج کردن گوشت از استخوان، خنک کردن، بسته بندی، انجماد و ارسال گوست است که تمامی این مراحل باید در کشتارگاه صورت گیرد.

این مطلب را از دست ندهید: طرح پرورش بوقلمون با سود باورنکردنی

گوشت شترمرغ

شترمرغ ها دارای گوشتی قرمز هستند که از لحاظ مزه و بافت شبیه به گوشت گوساله و گاو است، میزان پروتئین این گوشت بسیار بالاست اما چربی بسیار کم است، به طوریکه در 100 گرم گوشت شترمرغ : 2 گرم چربی، 58 میلی گرم کلسترول، 114 کیلوکالری انرژی، 5.2 میلی گرم کلسیم و 21.9 گرم پروتئین وجود دارد.

طبق آزمایشات انجام شده گوشت شترمرغ از نظر سلامت بسیار بهتر از سایر گوشت ها است، چون دارای مقدار کمی چربی و کلسترول میباشد که مهمترین جنبه یک گوشت عالی بالا بودن پروتئین و پایین بودن چربی آن است.

پرورش شترمرغ 3

تخم شترمرغ

بزرگترین تخم از بین پرندگان را شترمرغ دارد، به طور میانیگین تخم شترمرغ 17 تا 19 سانتی متر پهنا و 1900 گرم وزن دارد، که در هنگام جمع آوری آنها باید نکاتی را در نظر گرفت.

از ظروف تمیز برای جمع آوری استفاده کنید.

از پارچه برای تمیز کردن تخم ها استفاده نکنید چون این سریع ترین راه برای افزایش آلودگی است.

بهتر است از نور ماوراء بنفش برای میکروب کشی استفاده کنید.

قبل از بسته بندی کردن برای ذخیره سازی آنها را خنک کنید.

جمع آوری پوست شترمرغ

یکی از محصولات فوق العاده شترمرغ، پوست آن میباشد که برای عمل آوری آن حفظ ساختار ظریف آن بسیار مهم است به همین دلیل با نمک سود کردن، میتوان مدت نگهداری آن را افزایش داد.

پکیج پرورش شترمرغ

با توجه به استقبال کارآفرینان از خرید طرح های توجیهی و فایل های آموزشی؛ تیم آموزشی ما پکیج طلایی پرورش شترمرغ را برای شما مبتدیان و حتی حرفه ای ها آماده کرده است تا دیگر نیاز به خرید تک به تک این فایل ها نکنید و هزینه های خرید فایل ها را کمتر کند و به صورت یکجا و کامل از این اطلاعات ارزشمند استفاده کنید. در پکیج پرورش شترمرغ سال 98 ، کتاب هایی به فرمت pdf عرضه شده است که شامل موارد زیر میباشد.

 1. طرح توجیهی پرورش شترمرغ سال 98 (200 راسی)
 2. کتاب راهنمای جامع پرورش شترمرغ
 3. کتاب آموزش و پرورش شتر مرغ
 4. کتاب راهنمای شروع به کار
 5. کتاب تغذیه و پرورش شترمرغ مولد

 

توجه داشته باشید که این پکیج ماهانه بروز رسانی میشود و بزودی فیلم های آموزشی به این پکیج اضافه می شود.

نتیجه گیری:

پرورش شترمرغ به دلیل داشتن محصولات فراوان میتواند سودآوری بسیار بالایی برای پرورش دهنده داشته باشد، برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه: سرمایه اولیه برای شروع، میزان سود ، بازگشت سرمایه و.. طرح توجیهی پرورش شترمرغ که در سال 98 تهیه شده را مطالعه کنید.

درباره پشتیبانی

این مطالب را نیز ببینید!

طرح توجیهی پرورش عقرب کمک میکند تا از هزینه های اولیه پرورش کژدم اطلاع پیدا کنید.

طرح توجیهی پرورش عقرب pdf سال 98 با سود باورنکردنی

حتما شما هم شنیده اید که پرورش عقرب میتواند درآمدزایی بالایی برایتان داشته باشد و شما را به یک شغل پرسود و آینده دار برساند. ایران یکی از بهترین مناطق پرورش عقرب است و دارای نوع های زیادی از عقرب میباشد، همچنین روزانه افرادی متعددی سعی در بالابردن اطلاعات خود در این زمینه هستند تا بتواند خودشان عقرب را پرورش بدهند...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − سه =