طرح توجیهی پرورش شترمرغ (سال 1400) pdf و word + پکیج

برای دانلود طرح توجیهی پرورش شترمرغ سال 1400 به انتهای مقاله مراجعه کنید.

اگر به دنبال یک کسب‌وکار پرسود با بازدهی بالا هستید یک از بهترین گزینه‌هایی که پیش رو دارید پرورش شترمرغ است. شترمرغ از آن دست حیوانات مفیدی است که می‌توان از همه بدن آن استفاده کرد و منفعت برد. لذا برای سرمایه‌گذار و پرورش دهنده می‌تواند مزایای زیادی داشته باشد، شما با کمک طرح توجیهی پرورش شترمرغ میتوانید موفقیت خودتان را تضمین کنید.

در این مقاله با ما همراه باشید تا در مورد پرورش شترمرغ اطلاعاتی را کسب کنید.

محتوا

نقش طرح توجیهی پرورش شترمرغ در موفقیت

طرح توجیهی به شما کمک می‌کند نسبت به کسب‌وکار مربوطه اطلاعات کافی به دست آورید و به عبارت بهتر نقشه راه را مشاهده کنید و تمامی امکانات، سرمایه و نیازهای لازم را برآورد کنید و در نهایت با موفقیت بیشتر وارد کسب‌وکار شوید.

طرح توجیهی پرورش شترمرغ در ایران به صورت نیمه باز

امروزه داشتن اطلاعات صحیح و معتبر، نیاز اصلی اشخاص پرورش دهنده میباشد اما ناقص بودن اطلاعات باعث شده تا افراد زیادی از کسب و کارشان ضرر کنند و در نتیجه بعد مدتی از این حرفه پر سود خارج شوند، اما راهکار چیست؟

به منظور افزایش اطلاعات شخص سرمایه گذار بایستی از سود و هزینه های اولیه اطلاع پیدا کند، که در طرح توجیهی این اطلاعات به صورت دقیق محاسبه شده است، طرح توجیهی پرورش شترمرغ سال 1400 تمامی این اطلاعات ارزشمند را بررسی میکند.

مواردی که در طرح توجیهی پرورش شترمرغ موارد زیر بررسی قرار میگیرد.

✅ میزان سرمایه اولیه برای شروع

✅ میزان درآمد و فروش

✅ نقطه سر به سر

✅ میزان سود پیش بینی شده

✅ هزینه خرید جوجه

✅ دوره برگشت سرمایه

✅ تجهیزات موردنیاز

✅ نیروی کار موردنیاز

✅ میزان سود سالیانه

✅ هزینه زمین

✅ میزان سود در سال اول

✅ماشین آلات موردنیاز

تاریخچه پرورش شترمرغ در جهان

زیستگاه اصلی شتر مرغ در افریقای جنوبی است و در ۲۷۰سال پیش به دلیل اهمیت (پر) آنها را اهلی کرده اند اما با گذشت زمان بازار پر آن کاهش یافت و به این نتیجه رسیدند که باید از گوشت، تخم و روغن آن نیز در بازار های جهانی استفاده کنند و همین ایده باعث شد تا شترمرغ کنترل بازار را بدست بگیرد و درآمد پرورش دهندگان را افزایش دهد، بطوری که بعد از چندین دهه هنوز هم بازار خاص خود را دارد و فراورده های آن به کشورهای دیگر صادر می شود.

شترمرغ بطور کلی پرنده ای مقاوم است و در بدترین شرایط گرما و سرما می تواند زنده بماند؛ حتی در شرایطی که در مراتع حیواناتی چون گوسفند و بز نمیتوانند تغذیه کنند، شترمرغ میتواند خوراک خود را در ته مانده های پوشش کم علف بدست بیاورد و زنده بماند.

محصولات مختلف شترمرغ: گوشت، پوست، پر، تخم، روغن میباشد که باعث شده بخش زیادی از بدن این پرنده قابل استفاده باشد،که یک مزیت عالی برای پرورش دهندگان است.

پرورش شترمرغ گردن قرمز در کشور، برای اطلاعات بیشتر طرح توجیهی پرورش شترمرغ زا مطالعه کنید

پرورش شترمرغ در ایران

پرورش شترمرغ درایران، در چند دهه ی اخیر رشد خوبی داشته است و پرورش دهندگان این پرنده تونسته اند از گوشت، تخم، پر و روغن آن کسب درآمد کنند و حتی به کشورهای دیگر صادرات کنند. کشور ما همه نوع آب و هوایی را در خود دارد از منطق سردسیر گرفته تا مناطق خشک و کویری؛ به همین دلیل میتوان در ۹۰درصد مناطق جغرافیایی آن را پرورش داد.

اما در ۱۰ درصد از شهرها نمیتوان آن را پرورش داد؛ در شهرهای مناطق جنوبی که هوا شرجی و مرطوب است، که باعث اختلالاتی در پرورش می شود که توصیه نمی شود این کسب و کار را در این شرایط اقلیمی شروع کرد.

چرا پرورش شترمرغ

به دلیل اینکه از بیشتر بدن شترمرغ شامل پر، تخم، گوشت، روغن و پوست آن استفاده می‌شود می‌تواند برای پرورش‌دهنده آن بسیار سودمند باشد. ضمن اینکه شترمرغ پرنده‌ای است که با شرایط سخت و تغذیه نامناسب کنار می‌آید و می‌تواند زنده بماند بنابراین برای افرادی که درجاهایی با آب‌وهوای نامناسب و عدم وجود جیره غذایی برای تغذیه این حیوان زندگی می‌کنند می‌تواند بهترین گزینه برای تجارت و سودآوری باشد.

سود پرورش شترمرغ

شترمرغ به دلیل داشتن چندین محصول ارزشمند مانند گوشت، پوست، تخم و روغن میتواند توجیه اقتصادی زیادی برای شخص سرمایه گذار به همراه داشته باشد، همچنین توجه داشته باشید که قیمت گوشت قرمز همواره در حال افزایش است و این فرصت خوبی است برای سرمایه گذاری و گرفتن سهم بزرگی از بازار، اگه تصمیم دارید شترمرغ پرورش دهید، فرصت را از دست ندهید و هرچه سریع تر مزرعه پرورش شترمرغ را آغاز کنید.

مجوز پرورش شترمرغ

شاید بپرسید که چگونه و از کجا مجوز این کار را به دست بیاوریم. صدور مجوز برای احداث و بهره‌برداری مزارع پرورش شترمرغ مولد و گوشتی با توجه به شرایط آب و هوایی، تراکم مزارع موجود برای پرورش طیور و رعایت آسایش واحدهای پرورش طیور، به‌جز استان‌های گیلان، مازندران، گلستان (گنبد، مراوه تپه و گمیشان، علی آباد کتول، نواحی شمالی و مناطق بیابانی و نیمه خشک آق قلا و کلاله) با رعایت فاصله حداقلی و حداکثری بلامانع است.

وام پرورش شترمرغ

تامین وام برای پرورش شترمرغ از طریق سازمان‌ها و مراجع زیر انجام می‌شود:

1- وزارت صنعت و معدن و تجارت

2- وزارت جهاد کشاورزی بخش طیور

3- وام روستایی

4- وام‌های روستایی وزارت کار و امور اجتماعی

 برای اخذ وام اولین قدم این است که آشنایی کاملی با مراحل و شرایط داشته باشیم و بدانیم که این طرح به چه فضایی احتیاج دارد که تمامی این موارد را می‌توان از طرح توجیهی استفاده کرد. ضمن آن لازم است آموزش کامل در این زمینه دیده باشد و سپس به این مراجع مراجعه کند.

خوراک شترمرغ را چطور تهیه کنیم؟

غذای شترمرغ در سنین مختلف تغییر میکند، یونجه و ذرت یکی از مهمترین بخش های غذای شترمرغ ها است چون شترمرغ ها موجوداتی نشخوارکننده ای هستند از این نظر شبیه موجوداتی از این دست در تغذیه شبیه اند، البته برای اینکه بتوانید به خوبی شترمرغ ها را پروار کنید نیازمند یک جیره غذایی مناسب هستید.

 

جیره غذایی شامل چه موارد است؟

 • علوفه : هرنوع خوراک گیاهی و پرحجم که ارزش غذایی بالا دارد مانند یونجه.
 • غلات : گیاهانی که دانه های ریز آنها مصرف خوراکی است مانند ذرت.
 • سویا : سویای بدون پوسته منبع پروتئینی بسیار ارزشمندی است.
 • ویتامین : در ادامه مقاله توضیح بیشتری در این رابطه خواهیم داد.
 • اسید آمینه : مصرف آرژنین، متونین، لیزین، تریپتوفان و ترونین.
 • آب : آب سالم و تمیز باید همیشه در اختیار شترمرغ باشد.
 • کلسیم : عدم وجود کلسیم باعث ایجاد مشکلات زیادی در بدن شترمرغ میشود.
 • نمک : مصرف نمک نیز یکی از واجبات غیره غذایی است.
 • پودر استخوان ماهی : این مکمل غذایی میتواند بخش زیادی از کمبود های شترمرغ را حل کند.

شترمرغ چقدر باید غذا بخورد؟

هیچ فرمول خاصی برای سنین مختلف شترمرغ وجود ندارد و باید با توجه به نیازهای شترمرغ فرمول آن را تغییر بدهید و عدم رعایت این مسئله باعث ضعیف شدن یا چاقی بیش از حد شترمرغ ها میشود، معمولا روزانه باید به شترمرغ ها حدود 5 کیلوگرم خوراک داد.

موارد غذایی مورد استفاده خوراک شترمرغ

ذرت و یونجه دو ماده غذایی هستند که بیشترین استفاده را در خوراک شترمرغ دارند، ذرت به دلیل منبع انرژی و یونجه به دلیل پروتئین، فیبر و حجم دهنده غذا استفاده می‌شوند همچنین از پودر ماهی، پودر گوشت، کنجاله دانه‌های روغنی مانند کنجاله سویا، بادام‌زمینی نیز از بهترین منابع تأمین پروتئین و چربی برای رشد شترمرغ هستند.

منبع پروتئینی منبع فیبر منبع انرژی مواد معدنی
کنجاله سویا یونجه خشک یا تازه دانه ذرت سنگ آهک یا کربنات کلسیم
پودر ماهی آفتابگردان سورگوم پوسته صدف
پودر گوشت سبوس گندم جو دی کلسیم فسفات
یونجه خشک یا تازه تفاله چغندر گندم منو کلسیم فسفات
دانه آفتابگردان کاه غلات روغن مکمل مواد معدنی
کنجاله آفتابگردان —————– ملاس —————–

ویتامین‌ها و مواد معدنی موردنیاز

شترمرغ علاوه بر انرژی و پروتئین نیاز به مواد معدنی نیز دارد موادی مانند: کلسیم، فسفر، منگنز، روی، مس و ید و همچنین ویتامین‌هایی مانند: A، D3، E، B12 و کولین نیاز دارد، دیگر عناصر شامل کلسیم، فسفر و سدیم از طریق جیره غذایی تأمین می‌شود، همچنین می‌توانید از مکمل‌های ویتامینی نیز استفاده کنید، اطلاعات بیشتر در رابطه با ویتامین و خوراک و هزینه های خرید را میتوانید در طرح توجیهی پرورش شترمرغ سال 1400 مطالعه کنید.

نقش ویتامین ها در بدن شترمرغ

ویتامین : مصرف ویتامین ها باعث بالارفتن سطح عملکرد جیره غذایی میشود، به طور کلی دو نوع ویتامین برای مصرف شترمرغ ها وجود دارد. 1- ویتامین های محلول در آب. 2- ویتامین های محلول در چربی.

توجه داشته باشید ویتامین ها باید همراه با آب مصرف شوند.

ویتامین های محلول در چربی

ویتامین A : باعث افزایش تولید تخم، رشد سریع، قوی بودن شترمرغ میشود و نبود آن موجب رشد ناقص و یا آب ریزش چشم های شترمرغ میشود.

ویتامین D : باعث افزایش ضخامت پوسته تخم و قوی بودن استخوان ها میشود.

ویتامین E : کمک به تعادل بدن پرنده میشود و نبود آن موجب ضعیف شدن ماهیچه میشود.

ویتامین  K: کمک به سرعت خون سازی

ویتامین های محلول در آب

کولین : افزایش رشد و تخم

ریبوفلاوین B2 : رشد و تولید تخم

تیامین B1 : افزایش اشتها شترمرغ

ویتامینB12  : خونرسانی به اندام ها و کاهش مرگ و میر جنین و جوجه

فولیک اسید : افزایش سرعت پر درآوردن، افزایش تولید تخم و سرعت خون سازی

بیوتین : جلوگیری از بیماری های اگزمای پوست در پاها و نوک چشم

اجزای غذایی واحد جیره رشد و پایانی(کیلوگرم) جیره مولد(کیلوگرم)
ویتامین A IU 10000 10000
ویتامین D3 IU 2000 2000
ویتامین E IU 50 100
ویتامین B12 میکروگرم 20 40
کولین کلراید میلی گرم 2000 1800
منگنز میلی گرم 140 140
روی میلی گرم 100 90
مس میلی گرم 30 40
ید میلی گرم 1 1

رفتار و خصوصیات تغذیه ای شترمرغ

شترمرغ ها پرندگانی علفخوار هستند و غذایی طبیعی آنها علف های تازه، دانه ها و گیاهان آبدار میباشد، البته در بعضی از مواقع نیز ممکن است موجوداتی کوچکی مانند مارمولک و پستانداران کوچک نیز تغذیه کند. به طور میانگین هر شترمرغ حدود ۷۰% زمان خود را صرف خوردن و حرکت کردن میکند و این امر باعث سریع شدن عمل هضم میشود. جالب است بدانید که شترمرغ سنگهای محکمی را میخورد و این امر باعث خرد شدن مواد غذایی در شکم شترمرغ میشود.

مشاهده مقاله
طرح توجیهی پرورش بوقلمون سال 99 pdf و word + بسته آموزشی

تغذیه شترمرغ از سن 10 ماهگی تا بلوغ

با افزایش سن و عبور از مرحله رشد سریع، شترمرغ‌ها به‌تدریج بین 90 تا 95 درصد وزن بالغ خودشان را در سن یک‌سالگی به دست آورند، بعد از این سرعت رشد بدنی شترمرغ‌ها کم می‌شود و بیشتر تمرکز آن‌ها به رشد و تکامل اندام‌های جنسی یعنی تخمدان و مجرای تخم در ماده‌ها و بیضه‌ها در نرها می‌شود.

تولیدمثل شترمرغ به چه صورت است؟

مدت زمان بلوغ جنسی شترمرغ نر و ماده تفاوت است، شترمرغ ماده بین ۲ یا ۳ سالگی و شترمرغ نر بین ۳ یا ۴ سالگی به بلوغ جنسی میرسد، در برخی مواقع نیز ممکن است شترمرغ های ماده از ۱۸ ماهگی به بلوغ برسند، نحوه تشخیص شترمرغ ماده از نر میتوان از طریق پر و بال سیاه نرها و پرهای خاکستری و قهوه ای ماده متوجه شد. همچنین در فصل های جفتگیری رنگ منقار ،پا و اطراف چشمهای شترمرغ نر تغییر رنگ میدهد و به رنگ قرمز درمی آید.

نکات مهم در رابطه با مزرعه شترمرغ

 • محل مزرعه باید به دور از رفت و آمد ماشین ها و سر و صدا باشد.
 • دسترسی به آب و برق یک امر مهم در مزرعه میباشد.
 • مزرعه شترمرغ باید به دور از تجهیزات مادر مصنوعی و یا پرورش جوجه باشد.
 • حصار مزرعه باید به ارتفاع ۲ متر و از ۵ ردیف سیم تشکیل شده باشد.
 • تغذیه باید به صورت کامل باشد.(آب،پروتئین،کربوهیدرات، مواد معدنی، ویتامین)
 • بهتر است مزرعه به صورت مسطح باشد و دارای پستی و بلندی نباشد.

توجه: شما با دانلود طرح توجیهی پرورش شترمرغ سال 1400 میتوانید کلیه هزینه های اولیه و جاری را مطالعه کنید.

انواع روش های پرورش شترمرغ در محیط مختلف

پرورش شترمرغ به 3 صورت: باز، نیمه باز و بسته انجام میگیرد.

روش پرورش باز

در این روش نیاز به زمینی حدود 40 هکتار است، وسعت زمین مهم ترین نیاز عمده این روش است، به صورتی که شترمرغ باید تا حد امکان نزدیک زیستگاه خود به دور از انسان نگهداری شوند.

مزیت اصلی این روش، کاهش هزینه نگهداری شترمرغ های بالغ به تعداد زیاد است و در صورتیکه شترمرغ ها خود تخم هایشان را جوجه کشی کنند، هزینه ای برای این کار صرف نشده و در نتیجه هزینه های تولید کاهش پیدا میکند.

از معایب این روش میتوان به عدم کنترل و شناسایی شترمرغ ها و تخم های تولیدی آنها است و میزان مرگ و میر جوجه ها به دلیل شکار آنها توسط حیوانات شکارچی بالاست، همچنین گرفتن شترمرغ ها نیز بسیار سخت و پر هزینه خواهد بود.

روش پرورش نیمه باز

میزان زمین موردنیاز برای این روش بین 20 تا 50 هکتار متغیر است، معمولا شترمرغ ها در چراگاه های 8 تا 12 هکتاری نگهداری میشوند چون شترمرغ ها توانایی گردش آزاد را دارند و میتوانند بخشی از احتیاجات خوراکی خود  را تامین کنند. توصیه میشود محل های خوراک نزذیک به حصارکشی باشد تا قابلیت دسترسی به غذا و اضطراب شترمرغ ها کمتر شود، چون شترمرغ پرنده مضطرب است و خیلی زود میترسد.

پرورش شترمرغ در محیط باز و نیمه باز برای اطلاعات بیشتر طرح توجیهی پرورش شترمرغ سال 98 را مطالعه کنید.

روش پرورش بسته

زمین موردنیاز برای این روش کمتر از 20 هکتار است و به چندین چراگاه با وسعت 1یا 2 هکتاری تقسیم میشوند. مهمترین مزیت روش بسته این است که کنترل کامل تری بر تولیدمثل، تخمگذاری و جوجه درآوری دارد و برای معاینه و مهار کردن آن ها نیز مشکلی وجود ندارد.

از معایب این روش میتوان به هزینه زیاد خوراک و هزینه حصارکشی اشاره کرد، با این که در این روش هزینه بیشتری نسبت به 2 روش بالا میشود اما مزایای استفاده از روش بسته بیشتر است و به همین دلیل افراد زیادی از این روش استفاده میکنند.

کشتار و فرآوری محصولات شترمرغ

شترمرغ به دلیل داشتن محصولات زیاد، دلیل خوبی برای پرورش است که باعث سودآوری زیادی برای پرورش دهنده میشود. به طور میانگین شترمرغ در سن 10 تا 14 ماهگی آماده کشتار میشوند که قبل از کشتار باید آنها را کشتارگاه اتقال داد، یک کشتارگاه شامل بخش هایی برای نگهداری شترمرغ های زنده، محل کشتار، پر کنی، پوست کنی، خارج کردن گوشت از استخوان، خنک کردن، بسته بندی، انجماد و ارسال گوست است که تمامی این مراحل باید در کشتارگاه صورت گیرد.

برای اطلاع از سود و زیان و هزینه های اولیه و جاری ، طرح توجیهی پرورش شترمرغ را مطالعه کنید.

ارزش غذایی گوشت شترمرغ

شترمرغ ها دارای گوشتی قرمز هستند که از لحاظ مزه و بافت شبیه به گوشت گوساله و گاو است، میزان پروتئین این گوشت بسیار بالاست اما چربی بسیار کم است، به طوریکه در 100 گرم گوشت شترمرغ : 2 گرم چربی، 58 میلی گرم کلسترول، 114 کیلوکالری انرژی، 5.2 میلی گرم کلسیم و 21.9 گرم پروتئین وجود دارد.

طبق آزمایشات انجام شده گوشت شترمرغ از نظر سلامت بسیار بهتر از سایر گوشت ها است، چون دارای مقدار کمی چربی و کلسترول میباشد که مهمترین جنبه یک گوشت عالی بالا بودن پروتئین و پایین بودن چربی آن است.

تخم شترمرغ

بزرگترین تخم از بین پرندگان را شترمرغ دارد، به طور میانیگین تخم شترمرغ 17 تا 19 سانتی متر پهنا و 1900 گرم وزن دارد، که در هنگام جمع آوری آنها باید نکاتی را در نظر گرفت.

 • از ظروف تمیز برای جمع آوری استفاده کنید.
 • از پارچه برای تمیز کردن تخم ها استفاده نکنید چون این سریع ترین راه برای افزایش آلودگی است.
 • بهتر است از نور ماوراء بنفش برای میکروب کشی استفاده کنید.
 • قبل از بسته بندی کردن برای ذخیره سازی آنها را خنک کنید.

جمع آوری پوست شترمرغ

یکی از محصولات فوق العاده شترمرغ، پوست آن میباشد که برای عمل آوری آن حفظ ساختار ظریف آن بسیار مهم است به همین دلیل با نمک سود کردن، میتوان مدت نگهداری آن را افزایش داد.

مشاهده مقاله
طرح توجیهی پرواربندی بره 50 راسی pdf سال 98 و نکات آموزشی

معایب پرورش شترمرغ

شاید نتوان اسم آن را عیب گذاشت ولی لازم است بدانید که به همراه شترمرغ ممکن است چه آسیب‌ها و خطرات و شرایطی پیش بیاید و یا نیاز است چه عواملی را رعایت کنید.

_لازم است تا مزرعه پرورش شترمرغ درجایی خارج از شهر و به دور از سروصدای وسایل نقلیه و دیگر وسایل باشد چراکه می‌تواند باعث ترس و وحشت حیوان شود.

_لازم است در مورد بیماری‌های مربوط به شترمرغ اطلاع کافی داشته باشید و در غیر این صورت، یک ویروس ساده می‌تواند به‌راحتی یک مزرعه را از پا دراورد. از مهم‌ترین بیماری‌های شترمرغ بیماری‌هایی چون آنفولانزا و بیماری نیوکاسل می‌باشد.

_محل مزرعه باید جایی به دور از پستی‌وبلندی باشد چراکه ممکن است باعث صدمه دیدن پاهای شترمرغ‌ها شود.

بیماری های شترمرغ کدام اند؟

شترمرغ نیز مانند دیگر حیوانات در معرض بیماری‌ها و عفونت‌های ویروسی قرار دارد که با رعایت موارد زیر می‌توانید تا حدی از ورود بیماری‌ها به داخل مزرعه جلوگیری کنید.

 1. حداکثر حصارکشی مطلوب جهت کاهش خطرات ناشی از صدمات و شکستگی استخوان‌ها.
 2. ایجاد استانداردهای بالایی بهداشتی، پایین نگه‌داشتن آلودگی‌های باکتری‌هایی مانند هیستوموناس و کلستریدیا منجر به آنژیت می‌شود.
 3. تهیه جیره‌های غذایی صحیح

جلوگیری از بیماری های شترمرغ یکی از مهمترین مواردی است که باید در پرورش به آن توجه کرد، (طرح توجیهی پرورش شترمرغ سال 98)

بیماری نیوکاسل

یکی از عفونت‌هایی که در طیور به‌شدت دیده می‌شود، نیوکاسل است که جهت پیشگیری از این بیماری بایستی از واکسن کشته روغنی نیوکاسل به مقدار 1 سی‌سی به شترمرغ تزریق کرد سپس از 6 هفته دوباره این واکسن را استفاده کرد و هر شش ماه یک‌بار باید تزریق انجام شود.

آنفولانزای شترمرغ

یکی از خطرناک‌ترین بیماری‌ها در بین پرندگان به‌خصوص شترمرغ، بیماری آنفولانزا است که اگر اقدامات اولیه و جدی انجام نشود موجب مرگ شترمرغ می‌شود چون شترمرغ‌ها معمولاً در فضای باز قرار دارند بیشتر در معرض این بیماری قرار دارند این بیماری موجب عدم رشد، کاهش تخم‌گذاری، مشکلات تنفسی، لاغری شدید پرندگان، اسهال سبز رنگ و گاهی از مواقع موجب مرگ پرنده می‌شود.

درمان آنفولانزای شترمرغ

هنوز درمان 100% برای درمان این بیماری وجود ندارد اما می‌توان با رعایت برخی موارد و واکسیناسیون کردن شترمرغ‌ها، تا حدودی از شدت این بیماری کم کرد هرچند بهتر است قبل از اینکه پرنده‌ها مبتلا به بیماری شوند با ضدعفونی کردن محل زندگی شترمرغ‌ها از شیوع این بیماری جلوگیری کرد.

اقدامات لازم برای کنترل و جلوگیری آنفولانزا

مزارع پرورش شترمرغ باید دور از برکه یا جویباری باشد تا دیگر پرنده‌ها به شترمرغ نزدیک نشوند چون منشأ اصلی بیماری از پرندگان است.

 • تمامی ورودی‌ها اعم از سوراخ‌ها باید مسدود شوند تا جوندگان وارد محل زندگی شترمرغ‌ها نشوند.
 • توری‌های حصار را تعمیر کنید.
 • شترمرغ باید به تفکیک سن از یکدیگر جدا باشند.
 • اجازه لانه‌سازی دیگر پرنده‌ها را در مزرعه ندهید.
 • گله‌هایی که خرید می‌کنید را مدتی در قرنطینه نگه‌دارید.
 • تمامی وسایلی که در مزرعه هستند، مرتباً باید ضدعفونی شوند.
 • لاشه پرندگان بیمار را بسوزانید و در گودال عمیق دفن کنید.
 • کارگران باید از لباس و چکمه‌های مخصوص استفاده کنند.
 • هرچند وقت یک‌بار، از دامپزشک بخواهید گله را معاینه کند.

مراقبت از جوجه های شترمرغ برای جلوگیری از شیوع بیماری، همچنین میتوانید با مطالعه طرح توجیهی هزینه های پرورش را مطالعه کنید.

مراقبت از جوجه‌های شترمرغ در برابر بیماری

طبق گزارشات مربوط به شترمرغ، حدود 90% مرگ‌ومیر جوجه‌های شترمرغ در اثر بیماری‌های: عفونت کیسه زرده، تغییر شکل پاها و پنجه‌ها ، انسداد و اسهال و عفونت معده است، به همین دلیل جوجه‌ها نیاز به مراقبت دائمی دارند چون درصورتی‌که علائم بیماری ظاهر شود باید به‌سرعت اقدام به درمان آن‌ها کرد.

نتیجه گیری

پرورش شترمرغ به دلیل داشتن محصولات فراوان میتواند سودآوری بسیار بالایی برای سرمایه گذار داشته باشد، برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه: سرمایه اولیه برای شروع، میزان سود ، بازگشت سرمایه و.. طرح توجیهی پرورش شترمرغ سال 1400 را مطالعه کنید.

tarh

 

pack

امتیاز به مقاله

امتیاز

امتیاز کل

User Rating: 4.12 ( 16 votes)

همچنین ببینید

طرح توجیهی درخت پالونیا

طرح توجیهی درخت پالونیا word و pdf سال 1401+ پکیج آموزشی

حدود 25 سال است که درخت پالونیا وارد کشور شده و در استان گلستان کاشته می شود. درخت پالونیا به خانواده پالونیاییان نام یک تیره از راستهٔ نعناسانان تعلق دارد و بومی مناطق مرکزی و غربی چین است. پالونیا درختی خزان پذیر با رشدی سریع است و این درخت امروزه به طور گسترده در آمریکا کاشته می‌شود.

2 نظر

 1. با سلام،

  پکیج پرورش شتر مرغ ویرایش 98 را چه طور می توانم دانلود کنم؟ در پیچ مربوطه لینکی پیدا نشد.

  با تشکر

  • سلام وقت بخیر
   پکیج طلایی پرورش شترمرغ در حال حاضر به دلیل بروزرسانی مخفی شده از سایت، طی 10 روز آینده میتونید دانلود کنید.