طرح توجیهی گلخانه صیفی جات (هیدروپونیک) pdf سال 98

طرح توجیهی گلخانه صیفی جات سال 98 را میتوانید در انتهای مقاله دانلود کنید.

طرح توجیهی گلخانه صیفی جات
کشت گوجه فرنگی در گلخانه

آیا راه اندازی گلخانه صیفی جات سود دارد؟

گلخانه صیفی جات زمانی ارزش بالایی پیدا میکند که شما اقدام به کاشت محصولی در خارج از فصل آن بکنید مانند خیار، گوجه، فلفل تازه در فصل زمستان یافت نمی شود به این ترتیب که شما میتوانید بذر خیار را در اوایل پاییز در گلخانه بکارید تا در دی و بهمن ماه خیار تازه را وارد بازار کنید در این صورت فروش محصول شما چند برابر خواهد شد.

ویژگی فوق العاده گلخانه این است که میتواند باعث افزایش سطح کشت محصول نیز شود به عنوان مثال در زمین کشاورزی در هر هکتار میتوانید 100 تن خیار برداشت کنید اما در گلخانه شما میتوانید در هر هکتار 300 تن خیار برداشت کنید.

نحوه برآورد هزینه های کشت در گلخانه

یکی از بهترین روش های برآورد هزینه های کشت در محیط گلخانه این است که با استفاده از یک منبع درست هزینه های گلخانه را محاسبه کرد، یکی از بهترین منابعی که میتوان به آسانی آن به دسترسی پیدا کنید، طرح توجیهی میباشد که این هزینه ها را برآورد میکند.

طرح توجیهی گلخانه صیفی جات به صورت هیدروپونیک

مواردی که در طرح توجیهی گلخانه صیفی جات مورد بررسی قرار میگیرد شامل موارد زیر است:

✅ میزان سرمایه اولیه برای شروع

✅ میزان درآمد و فروش

✅ نقطه سر به سر

✅ میزان سود پیش بینی شده

✅ متراژ گلخانه

✅ دوره برگشت سرمایه

✅ تجهیزات موردنیاز

✅ نیروی کار موردنیاز

✅ میزان سود

✅ هزینه سوخت مصرفی

✅ هزینه های ثابت

✅ هزینه خرید بذر

✅ هزینه کارشناسی

 

در چه مناطقی میتوان اقدام به احداث گلخانه صیفی جات کرد؟

در تمامی مناطق بیابانی و کوهستانی که خاک حاصلخیز وجود داشته باشد امکان کشت انواع صیفی جات مانند خربزه، بادمجان، هویج، طالبی، خیار، هندوانه، گوجه، کدو، فلفل دکمه ای، ذرت، کرفس، لیموترش و… و احداث گلخانه صیفی جات وجود دارد.

برخی از صیفی ها مانند: هویج، سیر، پیاز، سیب زمینی در زیر خاک رشد میکنند و بدون احداث گلخانه نیز قابل کشت خواهند بود.

برای احداث گلخانه هیدروپونیک میتوانید در هر منطقه ای اقدام به کشت صیفی جات کنید چون میتوان به راحتی محیط گلخانه که شامل سرما، گرما، آب رسانی، رطوبت دهی، آفات، سموم و کودهای طبیعی و شیمیایی کاملا تحت کنترل هستند اما اگر آب و هوای منطقه موردنظر کاملا مناسب باشد نیازی به احداث گلخانه هیدروپونیک صیفی جات نیست.

احداث گلخانه در مناطق جنوبی کشور

در مناطق جنوبی کشور مانند کیش که خاک حاصلخیر کمیاب است و هوا نیز بسیار گرم است برای کشت سبزیجات از روش آب کشت یا هیدورپونیک استفاده می کنند در این روش ریشه سبزی در ظرفی از آب شناور است و نیازی به خاک نیست در چنین شرایطی نیاز به راه اندازی گلخانه صیفی جات مخصوصی می باشد.

 

اهمیت اقتصادی گلخانه هیدروپونیک

این فعالیت در زیر بخش باغبانی طی سال های اخیر به یکی از مهمترین فعالیت های کشاورزی تبدیل شده است به طوریکه در حال حاضر بیش از 800 هزار هکتار گلخانه در سراسر دنیا وجود دارد که بخش عمده ای به تولید محصولات صیفی و سبزی و گل و گیاهان زینتی اختصاص دارد.

چرا باید از گلخانه استفاده کنیم؟

امروزه با توجه با افزایش جمعیت و با توجه به محدودیت زمین و آب اهمیت بهره بری از این منابع بیشتر میشود و گلخانه به دلیل افزایش زمان بهره برداری 12 ماهه از زمین به جای یک فصل زراعی و همچنین توان کنترل بهتر عوامل اقلیمی موردنیاز گیاه و رفع محدودیت ها و بهبود عملکرد و کیفیت تولیدات میتواند جایگزین بهتری برای کشت باشد.

طرح توجیهی گلخانه صیفی جات
کشت خیار در گلخانه

مزایای گلخانه هیدروپونیک

  1. زمین موردنیاز نیست و امکان ساخت طبقه دوم نیز وجود دارد.
  2. امکان کشت مداوم وجود دارد.
  3. بیماری های خاکزاد یا آسیب نماتد وجود ندارد.
  4. تولید خارج از فصل امکان دارد.
  5. آب کمی نیاز است.
  6. امکان تولید انواع مختلفی از سبزی ها و گلها وجود دارد.
  7. زحمت کمی دارد و نیاز به ساختن بستر، وجین و آبیاری و غیره ندارد.
  8. محیط کار تمیز است و پرورش دهنده هیچ تماسی با خاک ندارد.

معایب کشت گلخانه ای

هزینه اولیه گلخانه ها زیاد است و بخش اعظم این هزینه ضرف احداث گلخانه میشود و همچنین کشت گلخانه ای نیاز به مراقبت های دائمی دارد و به طوری که حتی  لحظه ای غفلت میتواند خسارات جبران ناپذیری وارد کند.

مشاهده مقاله
طرح توجیهی کشت گیاهان دارویی 98 (گلخانه هیدروپونیک)

6 قدم تا کشت محصولات در محیط گلخانه

برای کشت در محیط گلخانه بایستی مراحلی را طی کنید که لازمه ی این کار هستند در ادامه به معرفی و بررسی این 6 قدم میپردازیم.

نحوه راه اندازی گلخانه صیفی جات

اولین قدم برای راه اندازی گلخانه صیفی جات این است که ابتدا باید یک زمین کشاورزی دارای خاک حاصلخیز با PH  و EC  مناسب و غنی از مواد معدنی است به علاوه زمین موردنظر باید به منابع آبی نیز دسترسی داشته باشد، همچنین آب مصرفی گلخانه میتواند  از رودخانه، چشمه و چاه باشد.

دسترسی به برق و گاز شهری نیز مزیت خوبی است چون در زمستان با روشن کردن هیتر میتوانید محصولات خود را از سرما حفاظت کنید برای حل این مسئله هیترهای مخصوص گلخانه در بازار موجود است.

مجوز تاسیس و بهره برداری گلخانه صیفی جات

دومین قدم این است که با مراجعه به جهاد کشاورزی برای اخد مجوز تاسیس گلخانه اقدام کنید، سپس از شما مدارکی درخواست میکنند و بعد از بررسی مدارک و بازدید کارشناس جهاد کشاورزی از کیفیت زمین و منبع آب و نحوه تامین آنها، در نهایت مجوزهای مروبطه را صادر میکنند.

روش های احداث گلخانه صیفی جات

سومین قدم احداث گلخانه است که برای احداث شما میتوانید از راه های مختلف مانند چوب، لوله های pvc یا میلگردهای آهنی گلخانه را بنا کنید، چهارچوب چوبی نسبت به دیگر روش ها ارزان است اما عمر کوتاهی دارد و برای 2 الی 3 سال دوام خواهند داشت بهتر است گلخانه را ابتدا از چوب بسازید و در صورت نتیجه گرفتن از کار اقدام به ساخت چهارچوب فلزی کنید.

در صورتی که آشنایی با این حرفه دارید و تجربه چندین ساله در زمینه کشاورزی دارید میتوانید از ابتدا گلخانه را از فلز یا لوله pvc  بسازید، برای پوشاندن سقف و دیوارهای گلخانه نیز باید از پلاستیک مخصوص گلخانه یا پلاستیک uv دار استفاده کنید.

طرح توجیهی گلخانه صیفی جات در هکتار
گلخانه هیدروپونیک صیفی جات

7 نکته برای انتخاب محل احداث گلخانه هیدروپونیک

شرایط آب و هوایی: اولین و مهمترین نکته شرایط آب و هوایی منطقه است که تاثیر زیادی روی کیفیت محصولات میگذارد به عنوان مثال در مناطقی که مه دائمی، آب و هوای نامساعد و یا سایه ناشی از واقع شدن سمت کوه های شمالی دارد برای تولید محصولات کشاورزی مناسب نیست.

فضای توسعه: زمینی که انتخاب میشود باید بزرگتر از نیازهای اولیه باشد به این منظور که زمین اضافی برای توسعه کار داشته باشید چون غیر از فضای خود گلخانه، فضایی نیز برای انبار، راه های ارتباطی و محل استراحت کارگران در نظر بگیرید.

پستی و بلندی زمین: محل احداث گلخانه تا حد امکان باید مسطح باشد.

سیستم مناسب زهکشی: در محل هایی که زهکشی به سختی انجام میشود، نصب لوله های مناسب برای زهکشی در زیرزمین قبل از احداث گلخانه لازم است.

بادشکن های طبیعی: برای محافظت از گلخانه در برابر بادهای تند محلی می توان گلخانه ها را در محلی که ردیف هایی از درختان هستند یا در پناه یک تپه احداث کرد و یا یک دیوار برای اطراف گلخانه بنا کرد.

وجود امکانات و مواد لازم در محل: محلی که میخواهید برای احداث گلخانه انتخاب کنید بهتر است که نزدیک به راه های ارتباطی، برق و سایر امکانات رفاهی باشد.

آب: در احداث گلخانه های تجاری آب یکی از مهمترین مواردی است که باید به آن توجه کرد، همچنین تامین آب باید از نظر کمی و کیفی موردنظر قرار گیرد و حتما قبل از خرید زمین حتما بایستی آب آن منطقه را آزمایش کنید، چون آب تاثیر بسیار زیادی بر روی کیفیت محصول میگذارد.

انتخاب محصول موردنظر برای کشت

چهارمین قدم انتخاب محصول برای کشت است، در ابتدا باید بازار را بررسی و تحلیل کنید که محصول انتخاب شده در زمان عرضه به بازار در چه وضعیتی قرار میگیرد همچنین پیش فروش کردن محصولات قبل از برداشت فکر خوبی است و میتواند مانع از ماندن یا خراب شدن محصولات شما شود.

مشاهده مقاله
طرح توجیهی پرورش گل نسترن pdf سال 98 + آموزش کاشت

سیستم آبرسانی در گلخانه

پنجمین قدم در رابطه با آبرسانی است، در صورتی که آب فراوانی دارید میتوانید به شیوه سنتی و با حفر جوی هایی در کنار ریشه محصولات اقدام به آبرسانی کنید اما اگر آب کمی در اختیار دارید پیشنهاد میشود از سیستم قطره ای استفاده کنید که برای راه اندازی آن به چند مخزن یا تانکر آب، چندپمپ آب و چندین متر لوله pvc دارید.

طرح توجیهی گلخانه صیفی جات
کشت سبزیجات در گلخانه

کشت بذر یا نشاء محصول

قدم ششم و آخرین مرحله کاشت بذر یا نشاء محصول است که بایستی با توجه به سرمایه و میزان آب اقدام به خرید بذر یا نشاء کنید، بذرها معمولا طی 3 الی 4 هفته جوانه میزنند و البته امکان پوچ بودن برخی از آن ها نیز وجود دارد در طول زمانی که بذر در زیر خاک است روزانه بایستی 2 الی 3 مرتبه به بذرها آب بدهید.

در صورتی که سرمایه بیشتری دارید و صبر و حوصله کاشتن بذر را ندارید میتوانید از نشاء که قیمت بالاتری دارد استفاده کنید و زمان برداشت محصول و میزان آب مصرفی را نیز کاهش میدهد.

 

توجه: بهتر است لحظه به لحظه وضعیت گلخانه صیفی جات را چک کنید، یک لحظه غفلت مساوی است با از بین رفتن سرمایه و زحمات شما.

 

سیستم گرمایشی و سرمایشی گلخانه هیدروپونیک صیفی جات

یکی از برتری های راه اندازی گلخانه نسبت به سیستم سنتی مدیریت و کنترل دما می باشد، گلخانه ها طوری طراحی میشوند که به راحتی بتوان دما و رطوبت آن را کنترل کرد به عنوان مثال در فصل سرما که دما تا 20 درجه زیر صفر می رود.

دمای گلخانه باید بین 15 تا 25 درجه باشد و در فصل گرما که دما حدود 40 درجه بالای صفر است دمای گلخانه باید بین 20 تا 28 درجه باشد که با استفاده از دستگاه های خاصی میتوان این دما را کنترل کرد.

در فصل تابستان که هوا گرم است میتوانید با استفاده از یک یا چند دستگاه مه ساز یا همان رطوبت ساز و فن های خنک کننده قوی به راحتی دمای هوای داخل گلخانه را کاهش دهید، همچنین در فصل زمستان که هوا بسیار گرم است با استفاده از هیترهای مخصوص گلخانه دمای گلخانه را افزایش داد.

[su_button url=”https://first90day.ir/product/green-house-package/” target=”blank” background=”#5caf21″ color=”#ffffff” size=”8″ center=”yes” icon=”icon: download” text_shadow=”0px 0px 0px 0″]پکیج آموزشی گلخانه هیدروپونیک[/su_button]

 

[su_button url=”https://first90day.ir/product/vegetable-greenhouse/” target=”blank” style=”stroked” background=”#217aeb” color=”#ffffff” size=”8″ center=”yes” icon=”icon: download” text_shadow=”0px 0px 0px 0″]برای دانلود طرح توجیهی گلخانه صیفی جات سال 98 کلیک کنید.[/su_button]

امتیاز به مقاله

امتیاز

امتیاز کل

User Rating: 4.59 ( 5 votes)

همچنین ببینید

طرح توجیهی درخت پالونیا

طرح توجیهی درخت پالونیا word و pdf سال 1401+ پکیج آموزشی

حدود 25 سال است که درخت پالونیا وارد کشور شده و در استان گلستان کاشته می شود. درخت پالونیا به خانواده پالونیاییان نام یک تیره از راستهٔ نعناسانان تعلق دارد و بومی مناطق مرکزی و غربی چین است. پالونیا درختی خزان پذیر با رشدی سریع است و این درخت امروزه به طور گسترده در آمریکا کاشته می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *