سود کاشت درخت پالونیا (درخت پولساز)

ارزش اقتصادی و سود کاشت درخت پالونیا 

مدتی است که همه جا صحبت از درختی پولساز میشود و اینکه میتوان با کاشت درخت پالونیا سود زیادی به دست آورد، بله درست است این درخت بسیار ارزشمندی میباشد که میتواند در تامین چوب کشور کمک بسیاری بکند و کشور را از واردات چوب پالونیا بی نیاز کند، ایران آب و هوای نسبتا خشکی دارد به همین دلیل تولید چوب بسیار مشکل است.

 البته منظور درختانی است که بتوان از آنها در صنعت چوب استفاده کرد از این رو ما نیازمند درختی هستیم که بتواند این نوع مشکلات را حل کند که درخت پالونیا یکی از بهترین گزینه ها است میتواند برای شخص زراعتکار نیز سود بسیار خوبی به همراه داشته باشد.

نحوه سود کاشت درخت پالونیا به چه صورت است؟

زراعتکاری پالونیا یک هدف بلندمدت دارد که در 4 سالگی درخت می‌توان نتیجه را به دست آورد، اما هزینه خرید زمین بالاترین هزینه‌ها را به همراه دارد از این‌رو نحوه محاسبه سود را به دو حالت بررسی کرده‌ایم.

 • بررسی مالی برای کسانی که زمین از خود ندارند.
 • بررسی مالی برای کسانی که هم‌اکنون مالک زمین هستند.

البته کاشت درخت پالونیا هزینه‌های دیگری را نیز به همراه دارد که در طرح توجیهی به‌صورت کامل توضیح داده‌شده است.

طرح توجیهی کاشت درخت پالونیا (ویرایش سال 98)

مواردی که در طرح توجیهی مورد بررسی قرار می‌گیرد شامل موارد زیر است.

 • سرمایه اولیه
 • جدول هزینه و سود به‌صورت کامل
 • هزینه زمین (مساحت زمین 1 هکتار)
 • هزینه تأسیسات
 • هزینه دستمزد کارگران
 • هزینه ماشین‌آلات
 • برآورد هزینه‌های عملیاتی و غیرعملیاتی
 • سود حاصله از فروش علوفه، سرشاخه، گرده‌بینه و الوار
 • سود نا ویژه
 • محاسبه دوره بازگشت سرمایه
 • محاسبه نقطه سربه‌سر
 • هزینه‌های جاری
سود کاشت درخت پالونیا
چوب درخت پالونیا

قیمت چوب درخت پالونیا

قیمت چوب پالونیا با توجه به کیفیت آن تغییر می‌کند ولی به‌طور میانگین قیمت هر مترمکعب بین 400 تا 800 دلار است اما در کشور ما قیمت هر مترمکعب بین 2 الی 3 میلیون تومان است و سن برداشت اقتصادی این درخت بین 5 الی 8 سال است.

خریدار چوب درخت پالونیا

سوالی ممکن است ذهن شما را درگیر کرده باشد این است که خریدار چوب درخت پالونیا چه کسانی هستند؟ معمولا فروشندگان نهال و یا شرکت هایی هستند که شما نهال را از آنها خریداری کرده اید به این صورت که شما میتوانید در لحظه خرید نهال قراردادی با این نوع شرکت ها ببندید که بعد از مرحله برداشت چوب، بتوانید چوب را به صورت قیمت تضمین شده به آنها بفروشید.

ارزش این چوب بسیار زیاد است و در صنایع تجاری مختلفی استفاده میشود مانند: مبلمان، تخته لایه، هواپیما، ادوات موسیقی، کبریت، کاغذ، کارتن، چوب بستنی.

همچنین از چوب برای زغال نیز استفاده میشود که ویژگی های زغال چوب پالونیا میتوان به حرارت بالا، نداشتن دود، کیفیت بالا زغال، سهولت در آتش گرفتن و نداشتن هیچگونه بو و گاز اشاره کرد.

این چوب میتواند حرارت زیادی به حدود 460 درجه سانتی گراد را تحمل کند و از این چوب برای عایق حرارتی و الکتریکی استفاده میشود، جالب اینجاست که خیلی سریع خاموش میشود وبه محض خاموش شدن نیز حرارت در محل موردنظر سریعا از بین میرود.

تولیدات فرعی پالونیا

چوب سوخت: هر درخت 8 تا 10 ساله حدود 350 تا 400 کیلوگرم شاخه جهت چوب سوخت تولید میکند.

علوفه: هر درخت 8 تا 10 ساله حدود 100 کیلوگرم برگ تر تولید میکند ارزش غذایی فراوانی برای دام ها دارد و حدود 3.09 درصد ازت وارد خاک میکند.

گل: گل های پالونیا یکی از بهترین گل ها برای تولید عسل میباشد و میتواند 10 تا 15 کیلوگرم از هر کندو، امکان تولید عسل را فراهم کند.

مواد دارویی: در برگ‌های پالونیا آلکالوئیدها و فلاونوئیدهای فراوانی وجود دارد.

 

[su_button url=”https://first90day.ir/product/golden-package-palonia/” target=”blank” style=”stroked” background=”#2d87ef” color=”#ffffff” size=”8″ center=”yes” icon=”icon: download”]برای تهیه پکیج آموزشی کاشت درخت پالونیا کلیک کنید.[/su_button]

امتیاز به مقاله

مجموع امتیازات

امتیاز کل

User Rating: 4.08 ( 9 votes)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *